Notowania

forum onz
19.10.2012 06:30

ONZ ma nowych członków Rady Bezpieczeństwa

Argentyna, Australia, Korea Południowa, Luksemburg i Ruanda - to nowi członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało wczoraj Argentynę, Australię, Koreę Południową, Luksemburg i Ruandę na nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa.

Na zdjęciu Sylvie Lucas, ambasador Luksemburga przy ONZ, odbiera gratulacje.

Odbyło się to w ramach ustalania grupy pięciu państw, których przedstawiciele będą zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2013-2014.

W trakcie pierwszej rundy głosowania wymagane poparcie uzyskały tylko Argentyna, Australia i Ruanda. Druga runda przyniosła niezbędną większość również Korei Południowej i Luksemburgowi.

Australia i Luksemburg obejmą dwa miejsca przysługujące reprezentantom _ państw zachodnioeuropejskich i innych _, które obsadzają do końca bieżącego roku Niemcy i Portugalia. Na tej samej zasadzie Ruanda zastąpi w grupie afrykańskiej RPA, Argentyna w grupie latynoamerykańsko-karaibskiej Kolumbię, a Korea Południowa w grupie azjatyckiej Indie.

Rada Bezpieczeństwa ma 10 członków niestałych; każdego roku wybiera się na dwuletnią kadencję pięciu z nich. Europę Wschodnią reprezentuje w tym gremium do końca 2013 roku Azerbejdżan.

Członkowie niestali nie mogą wetować rezolucji Rady, co zastrzeżone jest tylko dla jej pięciu członków stałych - USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin.

Czytaj więcej w Money.pl
W cyfryzacji biją nas nawet Malezyjczycy ONZ ogłosiła raport na temat informatyzacji administracji publicznej. Z Polską jest coraz gorzej.
Rosja znowu blokuje rezolucje ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ nie wyda rezolucji potępiającej ostatnie incydenty na granicy syryjsko-tureckiej. Choćby chciała.
Zagrozili atakiem. Iran zapowiada odwet Iran odpowie z całą siłą na jakikolwiek atak na swoje terytorium - oświadczyła irańska misja przy ONZ w reakcji na wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
Tagi: forum onz, rada bezpieczeństwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz