Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oklahoma na pół roku zawiesza wyroki śmierci

0
Podziel się:

Sąd apelacyjny tego stanu orzekł tak ze względu na nieudaną egzekucję.

Oklahoma na pół roku zawiesza wyroki śmierci
(D3 San Francisco/CC/Flickr)

Sąd apelacyjny stanu orzekł tak ze względu na nieudaną egzekucję. Skazaniec Clayton Lockett umierał w wyraźnych cierpieniach ponad 40 minut.

W orzeczeniu sąd przyznał rację skazanemu Charlesowi Warnererowi, któremu kat miał podać śmiertelny zastrzyk dwie godziny po Locketcie. Egzekucję Warnera wstępnie przesunięto na 13 listopada. Jest to jedyny skazaniec w celi śmierci w Oklahomie.

Prokurator stanowy Scott Pruitt oraz gubernator Mary Fallin oświadczyli, że władze regionu nie wykonają żadnego wyroku, dopóki nie zostanie zakończone śledztwo ws. egzekucji Locketta. Według nich dochodzenie potrwa minimum osiem tygodni.

Władze więzienne twierdzą, że egzekucja Locketta zakończyła się niepowodzeniem za przyczyną występujących u skazańca problemów z krążeniem. Jednak w czasie wykonywania wyroku do zastrzyku po raz pierwszy wykorzystano niestosowaną wcześniej substancję uspokajającą. Skazany podnosił głowę, wiercił się, mamrotał, ostatecznie zmarł po 43 minutach na atak serca.

Kara śmierci obowiązuje w 32 z 50 stanów. W większości z nich stosuje się zabójczy zastrzyk. Poparcie dla kary śmierci w USA wciąż jest wysokie, jednak egzekucja Locketta oraz styczniowy wyrok śmierci w Ohio, gdzie skazaniec umierał przez 26 minut, wzbudziły wiele kontrowersji.

Czytaj więcej w Money.pl
Bez kary śmierci w stanie Waszyngton Amerykański stan Waszyngton zawiesił wykonywanie kary śmierci. Gubernator Jay Inslee wprowadził specjalne moratorium w tej sprawie. Decyzja została podjęta po wielu miesiącach narad i konsultacji.
Prokuratura żąda kary śmierci dla Carnajewa 20-letni Dżochar Carnajew jest oskarżony o dokonanie 15 kwietnia wraz ze swym starszym bratem Tamerlanem zamachu bombowego na mecie maratonu bostońskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)