Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogródki Działkowe w Polsce. Ruch Palikota broni emerytów i rencistów

0
Podziel się:

Obecnie 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Ogródki Działkowe w Polsce. Ruch Palikota broni emerytów i rencistów
(B.D.'s world/CC/Flickr)

To działkowcy wiedzą najlepiej, czego oczekują od nowych unormowań ws. ogrodów działkowych, dlatego Ruch Palikota popiera obywatelski projekt ws. ogrodów działkowych - oświadczyli politycy RP. Zapowiedzieli monitorowanie prac nad projektem.

Poseł RP Dariusz Dziadzio przypomniał na konferencji prasowej w Sejmie, że Ruch apelował do klubów parlamentarnych PO, SLD i SP, które przygotowały własne projekty - o ich wycofanie, jednak - jak dodał, nie zrobiły tego.

Tomasz Makowski (RP) zadeklarował, że jako wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej po każdym posiedzeniu podkomisji, która powstanie (ws. ogrodów działkowych), będzie sporządzał raport i informator, by każdy działkowiec wiedział, w jaki sposób odbywają się prace nad obywatelskim projektem ustawy. Zapowiedział też, że na najbliższym posiedzeniu komisji w czwartek będzie wnioskował, by projekt obywatelski był propozycją wiodącą.

Zadeklarował, że działkowcy będą po każdym posiedzeniu podkomisji otrzymywali informacje w formie biuletynu, _ w jaki sposób partie polityczne próbują ograć działkowców, sprzedać ich ziemię, wybudować domy wielorodzinne albo jakieś galerie _. Dziadzio dodał, że biuletyn będzie także dostępny na stronie internetowej formacji.

Na konferencji obecny był też Tomasz Terlecki, przedstawiciel inicjatywy obywatelskiej, która zgłosiła projekt. Jak mówił, jako reprezentant niemal miliona polskich obywateli, dziękuje Ruchowi Palikota za wsparcie.

_ Dziś jest to kwestia nie tylko ogrodów działkowych, ale licznych inicjatyw obywatelskich, które - wbrew deklaracji wielu polityków - trafiają do kosza parlamentarnego. My liczymy, że jeśli chodzi o ogrody działkowe, tak się nie stanie _ - przekonywał.

Terlecki podkreślił, że projekt obywatelski zachowuje dzisiejsze prawa do gruntów, które nie zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. _ To jest kluczowe zagadnienie, które często jest pomijane lub wręcz zmieniane w innych projektach, szczególnie w projekcie PO _ - zaznaczył. Ocenił także, że bez tych praw ogrody działkowe przestaną funkcjonować i _ zaczną powoli zamierać _.

Według propozycji obywatelskiej - przedstawionej w lutym przez prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego - powstanie Stowarzyszenie Krajowe, które przejmie wszystkie prawa, szczególnie do gruntów, które obecnie są w posiadaniu Polskiego Związku Działkowców. Nie będzie jednak przymusu przynależności ani do regionalnego, ani do krajowego stowarzyszenia i każdy ogród działkowy będzie mógł się wydzielić w samodzielne stowarzyszenie.

Swoje projekty w sprawie ogródków działkowych przygotowały też kluby PO, SLD i SP. Na posiedzeniu Sejmu w kwietniu posłowie zdecydowali, że cztery projekty ustaw dotyczących ogrodów działkowych trafią do komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Zmiany w obowiązującej ustawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Uznał on w połowie ub. roku za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

W Polsce funkcjonuje 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów to 43 tys. hektarów. Obecnie 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Jakie zmiany czekają działkowców? W sobotę Czarzasty i wiceprzewodniczący SLD Józef Oleksy spotkali się z działkowcami w Płocku.
"Z działkowcami będzie łatwo". Politycy wyszli do ogródków Na Słowacji po wprowadzeniu nowych przepisów większość ogródków wykupili deweloperzy. Tak samo będzie u nas?
Zabierać działki? To dlaczego nie Park Łazienkowski Zobacz, dlaczego znany konstytucjonalista w rozmowie z Money.pl broni działkowców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)