Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ogródki działkowe do likwidacji? Będą odszkodowania

0
Podziel się:

Ustawa przewiduje, że działki będą mogły być przekazywane pod cele publiczne.

Ogródki działkowe do likwidacji? Będą odszkodowania
(B.D.'s world/CC/Flickr)

Senat opowiedział się za poprawką do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, zgodnie z którą regulacja ma zacząć obowiązywać od 19 stycznia 2014 r. Nowe przepisy są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r.

Senatorowie wnieśli poprawki do ustawy o charakterze legislacyjnym. Przyjęta zmiana dotyczy m.in. daty wejścia w życie nowych przepisów. Zgodnie z przyjętą poprawką, nowe prawo zacznie obowiązywać od 19 stycznia 2014 roku. Wcześniej nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 21 stycznia 2014 roku, czyli od dnia, kiedy stare przepisy, zgodnie z wyrokiem TK, przestaną obowiązywać.

Jak podkreślił wczoraj wieczorem w Senacie Bartłomiej Piech z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, 19 stycznia jest bezpieczną datą. - _ Chodzi o to, aby nie pojawiły się wątpliwości interpretacyjne, co do praw, które przysługują działkowcom _ - podkreślił.

Inna poprawka, którą senatorowie przegłosowali jednogłośnie, przewiduje, że oświadczenia woli stron, umowy o przeniesieniu praw do działki będą składane w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi notarialnie. Wcześniejsza propozycja nie wymagała takiego notarialnego poświadczenia. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.

Nowe przepisy zakładają m.in., że w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie.

Ustawa przewiduje, że ogrody działkowe będą mogły być zlikwidowane, ale wyłącznie pod cele publiczne. W przypadku likwidacji, zagwarantowane jest m.in. odszkodowanie np. za altany bądź nasadzenia, a ogród musi zostać odtworzony w innym miejscu. Ogrody działkowe będą mogły być także dziedziczone.

Prace nad nowym prawem prowadzone były w Sejmie od kilku miesięcy, a posłowie z połączonych komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego zajmowali się aż czterema projektami w sprawie ogrodów działkowych. Swoje projekty złożyły: Solidarna Polska, SLD, PO, a także Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Wiodącą rolę pełnił jednak projekt obywatelski.

Prace nad ustawą były długie i burzliwe - doszło m.in. do protestu działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, a nawet manifestacji pod Sejmem oraz kancelarią premiera. Działkowcy sprzeciwiali się zmianom proponowanym przez PO i rząd. Ich zdaniem godziły one w istotę ogrodów i mogły pozwolić na ich łatwe przejęcie przez deweloperów.

Ostatecznie, jeszcze w październiku, PO zdecydowała się poprzeć poprawki PZD. Nadal jednak nieuzgodnioną kwestią było uwłaszczenie działkowców. Platforma proponowała uwłaszczenie tych, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Według strony społecznej propozycja PO mogła być niekonstytucyjna, ponieważ dzieli działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych.

Zdaniem prawników zachowanie tego artykułu spowodowałoby konieczność gruntownej przebudowy projektu. Podczas listopadowego spotkania premiera Donalda Tuska z działkowcami zdecydowano, aby przepisy dotyczące uwłaszczenia znalazły się w odrębnej ustawie.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk zapewnia: będzie ochrona działkowców Efektem końcowym prac nad nową ustawą będzie ochrona działkowców i ogrodów działkowych - zapewnił premier Donald Tusk.
Premier zdecyduje o przyszłości działkowców Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami - powiedział Donald Tusk
Senat poprze skok na kasę emerytów? Rząd chce, by ustawa weszła w życie już 1 lutego przyszłego roku. Jeśli Senat ją przyjmie, to prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)