Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ofensywa w Strefie Gazy. Obie strony konfliktu korzystają z nowoczesnych broni

0
Podziel się:

Zwłoki zabitych przez tę broń są najczęściej całkowicie pozbawione kończyn dolnych i noszą ślady setek oparzeń wywołanych przez roztopione metalowe odłamki - opowiada lekarz.

Zniszczenia w Strefie Gazy
Zniszczenia w Strefie Gazy (PAP/EPA)

Po raz pierwszy w historii przemocy w stosunkach izraelsko-palestyńskich wojsko izraelskie zestrzeliło palestyńskiego uzbrojonego drona. Tego samego dnia Hamas oskarżył Izrael o stosowanie bomb DIME o ograniczonym zasięgu rażenia.

W siódmym dniu izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy Brygady Al Kassam, zbrojne ramię Hamasu, przedstawiły w poniedziałek na konferencji prasowej swe zdalnie sterowane, uzbrojone, bezzałogowe aparaty latające jako _ niespodziankę _ przygotowaną dla Izraela.

Jeden z takich dronów wojsko izraelskie zestrzeliło tego dnia za pomocą rakiety Patriot. Stało się to po raz pierwszy: dron leciał nad pustynią, niedaleko miasta Aszdod, 30 km na północ od granicy Strefy Gazy. Według przedstawiciela Hamasu jeden z palestyńskich dronów miał przelecieć w poniedziałek nad gmachem izraelskiego ministerstwa obrony w Tel Awiwie.

Brygady Al Kasam w komunikacie rozpowszechnionym w Gazie informowały, że są w posiadaniu trzech typów dronów, które nazwano Ababil: AB1 jest przeznaczony do misji szpiegowskich, AB2 jest uzbrojony w broń maszynową i AB3 to rodzaj sterowanej bomby.

Pojawieniu się na wojennej scenie palestyńskich dronów towarzyszyły oskarżenia pod adresem armii izraelskiej o stosowanie zakazanych przez konwencje międzynarodowe bomb DIME (Dense Inert Metal Explosive) o ograniczonym zasięgu rażenia, ale dużej temperaturze wybuchu.

Według norweskiego chirurga, profesora uniwersytetu w Oslo Erica Fossego, który jako wolontariusz operuje Palestyńczyków rannych podczas obecnej izraelskiej ofensywy w Gazie, izraelskie drony zrzucają w Strefie Gazy bomby DIME.

Prof. Fosse, który współpracuje z norweską organizacją humanitarną NORWAC, tak opisał na spotkaniu z dziennikarzami skutki eksplozji takiej bomby: _ Zwłoki zabitych przez tę broń są najczęściej całkowicie pozbawione kończyn dolnych i noszą ślady setek oparzeń wywołanych przez roztopione metalowe odłamki (...). Eksplozji towarzyszy niezwykle silny podmuch rozpalonego powietrza _.

W ciągu tygodnia z terytorium Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela ponad 800 rakiet, których część została przechwycona przez słynną izraelską Żelazną Kopułę. Po stronie izraelskiej nie ma ofiar. Po stronie palestyńskiej według najnowszych danych danych jest 177 zabitych i 1 280 rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael zapowiada ofensywę, a Zachód na to... Ogromna większość zabitych - od 70 do 80 proc. - to osoby cywilne. 1 280 osób odniosło rany.
Unia Europejska domaga się zaprzestania walk Przedstawiciele UE są w kontakcie ze stronami konfliktu palestyńsko-izraelskiego i nalegają, by jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton Maja Kocijanczicz.
Arabia Saudyjska odda 53 miliony dolarów Od zeszłego wtorku w atakach izraelskiego lotnictwa zginęło 172 Palestyńczyków. W tym samym czasie Hamas wystrzelił prawie tysiąc pocisków rakietowych w stronę Izraela.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)