Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ofensywa w Strefie Gazy. Komisarz ONZ: Izrael mógł popełnić zbrodnie wojenne

0
Podziel się:

Wysoka Komisarz ds. Praw Człowieka Navi Pillay zasugerowała , że państwo żydowskie łamie międzynarodowe prawo.

Ofensywa w Strefie Gazy. Komisarz ONZ: Izrael mógł popełnić zbrodnie wojenne
(PAP/EPA)
bEKAFJyZ

Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka zasugerowała, że państwo żydowskie łamie międzynarodowe prawo. Navi Pillay powiedziała podczas otwarcia specjalnego posiedzenia oenzetowskiej Rady Praw Człowieka w Genewie, że świadczyć o tym mają doniesienia o atakach na budynki cywilne i ofiarach m.in. wśród dzieci

Poinformowała delegatów, że ONZ otrzymuje liczne sygnały o atakach izraelskich sił powietrznych na domy mieszkalne i szpitale.

_ Jest kilka przykładów, które wskazują z dużym prawdopodobieństwem, iż międzynarodowe prawo zostało złamane w sposób sugerujący, że doszło do zbrodni wojennych. Każdy z tych przypadków musi być dokładnie i niezależnie zbadany _ - powiedziała wysoka komisarz ONZ.

bEKAFJzb

Jednocześnie Pillay potępiła ostrzał pociskami rakietowymi terytorium Izraela dokonywany przez palestyński Hamas, a który jest jednym z głównych powodów akcji zbrojnej państwa żydowskiego.

Z zarzutami komisarz nie zgodził się ambasador Izraela przy Radzie Praw Człowieka Ewiatar Manor, który przypomniał, że działania wojska mają na celu zniszczenie infrastruktury Hamasu znajdującej się w Strefie Gazy. _ Mieszkańcy Gazy nie są naszymi wrogami. Izrael jest całkowicie przywiązany do przestrzegania międzynarodowego prawa _ - podkreślił Manor.

Tymczasem palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki zaapelował do światowych mocarstw o powstrzymanie izraelskiej _ bezkarności _. _ Izrael musi odpowiedzieć za swoje zbrodnie _ - podkreślił al-Malki, a jego wypowiedź spotkała się z głośnym aplauzem uczestników posiedzenia.

Jednodniowe posiedzenie w Genewie zostało zwołane na prośbę strony palestyńskiej, Egiptu i Pakistanu. Zdaniem władz Strefy Gazy tylko dzisiaj zginęło tam 18 Palestyńczyków, większość z nich w mieście Chan Junis, które wielokrotnie było celem ataków izraelskich.

bEKAFJzh

Dotychczas w rezultacie trwających od dwóch tygodni walk i nalotów zginęło ok. 640 Palestyńczyków, w tym kilkadziesiąt dzieci. Większość ofiar to cywile. Liczbę rannych szacuje się w tysiącach, a uchodźców na ponad 100 tys. Po stronie izraelskiej zginęło 29 żołnierzy i dwóch cywilów. Jeden żołnierz uznawany jest za zaginionego.

Izraelska ofensywa lądowa, która rozpoczęła się 17 czerwca wieczorem po 10 dniach ataków lotniczych na Strefę Gazy, ma na celu, jak piszą izraelskie media, zniszczenie tuneli podziemnych wierconych przez palestyńskich bojowników i wykorzystywanych do ukrywania wyrzutni rakietowych, a także do przedostawania się na terytorium Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
"Izrael ma prawo się bronić, ale..." Bilans ofiar po stronie palestyńskiej przekroczył już 600 osób. Większość to cywile.
Poleci do Izraela, by pokazać, że to bezpieczne Michael Bloomberg swoją decyzję ogłosił na Twitterze.
USA zabrania lotów do Izraela. Przez rakiety Zakaz wydany przez FAA odnosi się wyłącznie do przewoźników amerykańskich. FAA dodał, że "zaktualizowane instrukcje" zostaną podane "tak szybko, jak to możliwe".
bEKAFJzC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)