Notowania

Przejdź na
lotnictwo
20.09.2013 10:08

Odwołany dowódca bazy w Malborku

Szef MON odwołał dowódcę bazy lotnictwa taktycznego w Malborku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Wittman)

Dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku - odwołany. Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak napisał na Twitterze, że odwołał go ze stanowiska w trybie natychmiastowym.

Decyzja jest związana z zatrzymaniami pracowników i żołnierzy tej jednostki w ostatnich dniach - powiedział rzecznik MON Jacek Sońta.

W środę 6 osób, żołnierzy i pracowników Bazy Lotnictwa Taktycznego, usłyszało zarzuty przekroczenia uprawnień, ustawienia przetargów na ochronę czterech obiektów wojskowych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwaj przedsiębiorcy są podejrzani o wręczanie łapówek. W sumie w aferę zamieszanych jest osiem osób.

Prawdopodobnie jutro Wojskowy Sąd Garnizonowy w Poznaniu zdecyduje czy 5 podejrzanych w aferze korupcyjnej w Malborku trafi do aresztu. Prokuratura chce tego dla trzech wojskowych i dwóch osób cywilnych. Dwie osoby dostały dozory policyjne, jedna- nie ma żadnej sankcji.
Chodzi o sprawę ustawionego przetargu na ochronę jednostek wojskowych.

Prokuratura nie oszacowała jeszcze strat jakie poniosło wojsko w wyniku działania grupy. Wiadomo natomiast, że przetargi na ochronę jednostek wygrała firma, która nie miała do tego uprawnień.

_ - W zamian pracownicy wojska dostawali nie tylko pieniądze _ - powiedział reporterowi Radia Gdańsk komendant wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdyni podpułkownik Leszek Rusoń. Jak mówił, prywatni przedsiębiorcy wręczali korzyści majątkowe decydentom wojskowym odpowiadającym za przygotowanie i przeprowadzenie przetargu. _ Wiązali ich również nieformalnymi powiązaniami biznesowymi, na przykład poprzez zatrudnianie znajomych żołnierzy _ - zaznaczył komendant wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdyni.

Czytaj więcej w Money.pl
Przetarg był ustawiony? Dziś przesłuchania Prokuratura Okręgowa w Poznaniu przesłuchuje kolejne dwie osoby w związku z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
Jeden trening pilota to 50 tys. złotych To zawód, który doprowadza ludzki organizm do granic wytrzymałości. Piloci akrobacyjni znoszą obciążenia nawet do 11G.
Tagi: lotnictwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz