Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
referendum
09.08.2013 15:16

Odwołanie Gronkiewicz-Waltz. Postanowienie o referendum najpóźniej, jak się da

- Spodziewamy się, że komisarz wyborczy wyda postanowienie o referendum ws.odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wcześniej niż 20-21 sierpnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Spodziewamy się, że komisarz wyborczy wyda postanowienie o referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wcześniej niż 20-21 sierpnia, ale o liczbę zebranych podpisów jesteśmy spokojni _ - powiedział Marek Makuch z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

Pod koniec lipca do komisarza wyborczego w Warszawie trafiły podpisy zebrane pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. Organizatorzy mówili wówczas, że zebrali ich 232 tys.

Komisarz wyborczy ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku mieszkańców. Oznacza to, że postanowienie musi zostać wydane najpóźniej 21 sierpnia. W warszawskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego Polska Agencja Prasowa nieoficjalnie dowiedziała się, że liczenie głosów wciąż trwa, a postanowienie komisarza zostanie wydane w ostatnim możliwym terminie.

Makuch, pełnomocnik referendalny Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej - inicjatora referendum, powiedział, że nie ma informacji, ile głosów już podliczono. Zgodnie z przyjętą procedurą, nie są liczone wszystkie głosy - liczenie odbywa się do momentu, w którym okazuje się, że ich liczba jest już wystarczająca (10 proc. uprawnionych do głosowania). W przypadku referendum w Warszawie musi być ich 133 tys. 576.

W tym tygodniu szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zwrócił się do Państwowej Komisji Wyborczej z pismem, w którym kwestionuje m.in. sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką. Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

W piśmie do PKW Halicki powołuje się na wyroki Naczelnego Sadu Administracyjnego oraz na komentarze do ustawy o referendum lokalnym. Pismo Halickiego będzie najprawdopodobniej rozpatrywane podczas najbliższego posiedzenia Komisji, które zaplanowano na poniedziałek 12 sierpnia.

Zgodnie z prawem, jeśli komisarz zdecyduje o przeprowadzeniu referendum, musi się ono odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50. dnia od opublikowania postanowienia komisarza. Oznacza to, że referendum w Warszawie musiałoby odbyć się najpóźniej w połowie października.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli większość opowiedziałaby się za odwołaniem Gronkiewicz-Waltz, jej mandat wygasłby wraz z ogłoszeniem wyniku referendum w dzienniku urzędowym województwa.

Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) _ niezwłocznie _ wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

W takich sytuacjach premier zarządza też przedterminowe wybory, jednak zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wyborów takich nie przeprowadza się, jeżeli ich data miałaby przypaść w okresie sześciu miesięcy przed zakończeniem kadencji prezydenta. Gdyby przypadła ona w okresie dłuższym niż sześć a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji, decyzję o nieprzeprowadzaniu wyborów może podjąć rada miasta. Wówczas tzw. komisarz sprawuje władzę w mieście do końca kadencji samorządu.

Obecna kadencja samorządu kończy się 21 listopada 2014 r., więc jest raczej pewne, że termin wyborów przypadłby w okresie między 6 a 12 miesiącami przed końcem kadencji. Gdyby decyzję w sprawie wyborów podejmowała rada miasta, wynik głosowania jest raczej przesądzony - większość w radzie ma Platforma Obywatelska, której Gronkiewicz-Waltz jest wiceprzewodniczącą.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja idzie po Gronkiewicz-Waltz. Złamali prawo? Prezydent Warszawy odpowiada na wniosek o referendum w sprawie jej odwołania. Politycy PO oskarżają PiS o złamanie prawa.
"Niech prezydent przeprosi za te słowa!" Według Zbigniewa Ziobry zachowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego "nie ma precedensu".
Będzie referendum w Warszawie? Palikot... Jest 130 tysięcy ważnych podpisów pod wnioskiem - twierdzi Janusz Palikot.
Tagi: referendum, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz