Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odwołanie Gowina. Ruch Palikota składa wniosek

0
Podziel się

Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Odwołanie Gowina. Ruch Palikota składa wniosek
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEpVNvmd

Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Politycy Ruchu zarzucają Gowinowi m.in., że _ w rażący sposób minął się z prawdą _ w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich.

W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że w piątek minister sprawiedliwości powiedział w Sejmie, że związki partnerskie są niezgodne z konstytucją.

_ Minister Gowin powołał się przy tym na art. 18 konstytucji, który mówi, że +małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej+. W ocenie większości konstytucjonalistów minister sprawiedliwości w rażący sposób minął się z prawdą. Wypowiedziane słowa miały na celu jedynie świadome i celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej, w tym posłanek i posłów na Sejm RP _ - napisali politycy Ruchu. We wniosku podkreślono, że związki partnerskie nie naruszają konstytucji.

bEpVNvmf

Politycy Ruchu uznali też, że _ Jarosław Gowin interpretując konstytucję w sposób ograniczający jej zasadnicze funkcje, stwarza zagrożenie dla podstawowych wartości - wolności oraz zasady, że każdy ma prawo do autonomicznego decydowania o swoim życiu, oczywiście w granicach istniejącego porządku prawnego i moralnego _.

Wniosek o wotum nieufności dla ministra musi być podpisany przez co najmniej 69 posłów. Klub RP liczy 43 posłów. Poseł Artur Dębski podczas środowej konferencji prasowej podkreślił, że jego klub zwróci się do pozostałych z prośbą o podpis pod wnioskiem. Zaznaczył, że najbardziej zależy mu na wsparciu posłów SLD i liczy także posłów PO.

_ - Należy rozważyć kompetencje pana ministra. Nie chodzi o światopogląd, a o przygotowanie merytoryczne. Należy podjąć dyskusję, czy taka osoba może stać na straży wymiaru sprawiedliwości _ - powiedział Dębski.

Według RP Gowin powinien być również odwołany za niektóre swoje wypowiedzi, chodzi m.in. w wypowiedź z 15 listopada ub.roku w programie _ Kropka nad i _ TVN24, dotyczącą listopadowego marszu niepodległości. _ - Myślę, że większość ludzi obecnych na Marszu to nie byli zwolennicy skrajnej prawicy, ale raczej ludzie, chcący w takiej formie wyrazić swoje niezadowolenie _ - powiedział wówczas minister.

bEpVNvml

_ Słowa ministra Gowina stającego w obronie środowisk skrajnie nacjonalistycznych stoją w jawnej sprzeczności z konstytucją państwa polskiego, której art. 13 zabrania nawoływania do nienawiści oraz propagowania faszyzmu i komunizmu _ - oceniają posłowie RP.

Według nich minister Gowin złamał konstytucję i obowiązki związane ze sprawowanym urzędem oświadczając we wrześniu ub.roku podczas jednego z briefingów, iż nie liczy się z literą przepisów, a jedynie z ich _ duchem _. _ Tym samym minister sprawiedliwości podważył podstawowe zasady ustroju prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, kwestionując fundamentalną zasadę prymatu konstytucyjnych źródeł prawa _ - czytamy we wniosku.

Za niedopuszczalne posłowie RP uznają we wniosku działania ministra sprawiedliwości dotyczące likwidacji małych sądów rejonowych i utworzenie w ich miejsce wydziałów zamiejscowych. _ Eliminacja z przestrzeni lokalnej organów wymiaru sprawiedliwości jest postępowaniem niezgodnym z Konstytucją RP, ponieważ realnie ogranicza dostępu do jednej z podstawowych instytucji państwowych (...) Minister Gowin przekroczył granicę upoważnień ustawowych. Likwidacja sądów nie powinna mieć miejsca w drodze rozporządzenia ministerialnego _ - podkreślają.

Posłom RP nie podoba się również zaproponowany przez Gowina projekt dotyczący deregulacji zawodów. Według nich narusza on zasadę równości wobec prawa, skutkuje ograniczaniem wolności przedsiębiorców, wprowadza dyskryminację wykonywania działalności gospodarczej w niektórych grupach zawodowych m.in. w zawodzie notariusza.

bEpVNvmm
Czytaj więcej w Money.pl
Apelują: Niech Gowin poda się do dymisji Ruch Palikota oczekuje dymisji ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w związku z zakupem budynków dla gdańskiego sądu.
Dlatego, tak przezwali Jarosława Gowina Andrzej Rozenek ujawnia, dlaczego minister sprawiedliwości szkodzi Polsce.
Mniej funkcyjnych w Sejmie? PiS ma plan Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że PiS zaproponuje projekt uchwały w sprawie zmniejszenia liczby wicemarszałków Sejmu. Zgodnie z przyjętą na początku kadencji uchwałą jest ich pięciu.
bEpVNvmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)