Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odwołanie Bartosza Arłukowicza. Kto poprze wniosek PiS?

0
Podziel się:

Krytycznie ocenia go nie tylko PiS, ale również politycy SLD, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski.

Odwołanie Bartosza Arłukowicza. Kto poprze wniosek PiS?
(Krystian Maj/Reporter)

Politycy SLD, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski krytycznie oceniają ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i nie wykluczają poparcia dla wniosku PiS o jego odwołanie. Według PO i PSL zapowiadany przez Jarosława Kaczyńskiego wniosek o wotum nieufności jest czysto polityczny.

Prezes PiS zapowiedział dzisiaj, że jego partia złoży wniosek o wotum nieufności wobec Arłukowicza. To reakcja na zapowiedź ministra zdrowia, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy o systemie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - szczegóły rozwiązań mają zostać przedstawione w przyszłym roku.

Zdaniem PO wniosek PiS ma charakter czysto polityczny. _ - Opozycja przynajmniej raz w roku próbuje odwołać ze stanowiska ministra zdrowia; to takie stanowisko i taki minister, którego nie oszczędza _ - powiedziała posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia nie jest resortem, w którym efekty prac widać od razu. _ - To są długotrwałe projekty, realizowane krok po kroku; na poprawę trzeba trochę poczekać _ - zaznaczyła. Dodała, że Polska pod rządami ministra Arłukowicza znalazła się w czołówce Europy, jeśli chodzi o walkę z rakiem szyjki macicy.

Zdaniem Kidawy-Błońskiej argumenty dotyczące tworzenia systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych to tylko pretekst do _ zrobienia politycznego zamętu _. _ - Przecież o tym pomyśle mówiło się od lat, to naprawdę żadna niespodzianka _ - oceniła.

Podobnie uważają ludowcy. - _ Posłowie PiS przyzwyczaili nas do składania wniosków dotyczących różnych ministrów; jak dotąd żaden nie doszedł do skutku. Nie widzimy powodu, dlaczego tym razem miałoby być inaczej _ - stwierdził rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Jego zdaniem ocena Kaczyńskiego, że Polsce grozi prywatyzacja służby zdrowia, _ to tylko polityczne bicie piany _. _ - Tak nie było, nie jest i nie będzie _ - powiedział rzecznik PSL. Dodał, że prace nad utworzeniem systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie oznaczają prywatyzacji służby zdrowia.

Wniosek PiS ze zrozumieniem przyjmuje SP. - _ Od początku krytycznie oceniamy działalność ministra Arłukowicza, nie wniósł on nic dobrego do swojego resortu _ - powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Zaznaczył, że szczególnie ważny był dla niego raport Naczelnej Izby Kontroli, wytykający coraz dłuższy czas oczekiwania pacjenta na wizytę u lekarza specjalisty. _ - To świadczy o tym, jak źle dzieje się w służbie zdrowia _ - podkreślił. Dodał, że decyzja SP ws. wniosku zostanie uzgodniona przez cały klub.

Poparcia dla wniosku o wotum nieufności nie wyklucza także Twój Ruch. Jak powiedział PAP rzecznik partii Andrzej Rozenek decyzję jednak w tej sprawie podejmie klub TR na wtorkowym posiedzeniu.

_ - Twój Ruch od dawna bardzo krytycznie ocenia ministra Arłukowicza i jego brak dokonań w dziedzinie reformowania służby zdrowia. Nie jest zaskoczeniem dla nas taki wniosek, ale niestety wiemy także dobrze, że każdy taki wniosek o odwołanie poszczególnych ministrów jest tak naprawdę pomocą dla tych ministrów, (wnioski) im nie szkodzą, bo cementują ich obecność w rządzie. Tak naprawdę to Kaczyński wyciąga rękę do Arłukowicz, którego pozycja jest bardzo słaba _ - powiedział Rozenek.

Podobnego zdania jest także SLD. _ - Wniosek o wotum nieufności niestety może przepaść, bo PO-PSL ma większość, ale pan premier doskonale wie, że jest to najgorszy minister zdrowia w historii. Jak formalnie wpłynie wniosek o odwołanie ministra Arłukowicza, to wtedy się do niego odniesiemy _ - powiedział rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów.

Arłukowicz zaznaczył w rozmowie z PAP, że system dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. W jego ocenie dodatkowe ubezpieczenia sprawią, że do systemu ochrony zdrowia będą mogły trafiać pieniądze, które dziś Polacy wydają np. na prywatne wizyty lekarskie, stomatologiczne czy zabiegi.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS chce odwołania ministra. Poważne zarzuty Według polityków Prawa i Sprawiedliwości wprowadził on w błąd Sejm i oszukał opinię publiczną.
Ważą się losy Bartosza Arłukowicza, poleci? Głowy ministra zdrowia domaga się cała opozycja, a lista jego grzechów jest długa. Największe to...
Kaczyński apeluje o sankcje dla Kijowa Prezes PiS: gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa powinna zablokować konta czy zakazać wjazdu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)