Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odwołania od wyroków w Trybunale

0
Podziel się:

Część sędziów uważa, że obecne zasady zmuszają ich do orzekania niezgodnie z sumieniem.

Odwołania od wyroków w Trybunale
(Ene/Dreamstime)

Trybunał Konstytucyjny zajmie się zasadami sądowych postępowań odwoławczych. Część sędziów uważa, że obecne zasady zmuszają ich do orzekania niezgodnie z sumieniem.

O sprawie pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _, która wyjaśnia, że _ po uchyleniu wyroku na skutek apelacji sprawa wraca do sądu I instancji. Ten, rozpatrując ją ponownie, jest - zgodnie z artykułem 386 paragraf 1 kodeksu postępowania cywilnego - związany oceną prawną oraz wskazaniami co do dalszego postępowania, które sąd II instancji sformułował w uzasadnieniu wyroku _.

Sąd Rejonowy w Koninie uznał, że przepis ten narusza między innymi konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy i wkracza w niezawisłość sędziowską. Zwrócił się więc z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego.

_ Zdaniem pytającego sądu, artykuł 386 powoduje, że sędzia ponownie rozpatrujący sprawę ma zakazane nie tylko formułowanie ocen prawnych sprzecznych z tymi, które sformułował sąd II instancji, ale także nie może podejmować prób ich podważenia czy też kontestowania. Koniński sąd twierdzi, że przepis ten jest niezgodny z wyrażoną w artykule 178 ustęp 1 konstytucji zasadą, zgodnie z którą sędziowie są niezawiśli i podlegają tylko ustawie zasadniczej i ustawom _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pobiliśmy rekord liczby spraw w Trybunale Trybunał rocznie rozpatruje od 110 do 150 spraw. Ale zasypywany jest setkami skarg.
Niesłusznie zwolniony dostanie tylko 3 pensje Z przywróceniem do pracy wiąże się prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)