Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienie
23.01.2013 10:20

Odszkodowanie za 21 lat w więzieniu. Przyznał się, bo go torturowali

Aż 69 mln euro odszkodowania domaga się od państwa włoskiego Sycylijczyk, który spędził w więzieniu 21 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Willeecole/Dreamstime)

Aż 69 mln euro odszkodowania domaga się od państwa włoskiego Sycylijczyk, który spędził w więzieniu 21 lat, niesłusznie skazany na dożywocie za zabicie dwóch karabinierów. Dopiero po latach wyszło na jaw, że zeznania wymuszano na nim torturami.

To zadośćuczynienie za odebraną młodość i złamane życie - tak o żądaniu obecnie 55-letniego Giuseppe Gulotty pisze w środę dziennik _ Il Messaggero _. Podkreśla, że według lekarzy przez te wszystkie lata mężczyzna doznał w 70 proc. nieodwracalnej zmiany osobowości.

Kiedy Gulotta miał 18 lat i pracował jako murarz, został aresztowany pod zarzutem zabójstwa dwóch karabinierów w Trapani na Sycylii. W aktach sprawy znajduje się jego częściowe przyznanie się do winy, ale - jak dodaje gazeta - jest to rezultat tortur, jakim został poddany podczas przesłuchań.

Skazany na dożywocie został pozbawiony praw obywatelskich i dlatego m.in. nie mógł zawrzeć małżeństwa w więziennej kaplicy.

Więzień został zwolniony dzięki temu, że w 2007 roku były oficer karabinierów Renato Olino przyznał, że zeznania Gulotty i jego domniemanych wspólników, z których jeden zmarł w celi kilka miesięcy po aresztowaniu, wymuszono torturami.

Rewizja wyroku została ogłoszona w lutym 2012 roku. Teraz, po jej uprawomocnieniu, Giuseppe Gulotta złożył wniosek o gigantyczne odszkodowanie od państwa. - _ Jego wysokość (69 mln euro) obliczyliśmy na podstawie stawek sądu w Mediolanie. Jeśli nasz wniosek nie zostanie uwzględniony, wystąpimy na drogę sądową _ - oświadczył adwokat Pardo Cellini.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t83656.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odszkodowanie;dla;oficera;cbs;za;niesluszny;areszt;chce;prawie;milion;zlotych,198,0,1201350.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oficer CBŚ chce 900 tysięcy złotych. Bo... W związku z aresztowaniem wpadł w depresję, a po wyjściu na wolność korzystał z pomocy psychiatry.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t46567.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bbc;zaplaci;odszkodowanie;za;pomowienie;o;pedofilie,41,0,1198121.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Telewizja zapłaci odszkodowanie za pedofilię Odszkodowanie wypłacone McAlpine'owi nie zamyka sprawy. Jego adwokaci zapowiadają, że będą ścigali inne osoby i media, które go pomówiły.
Tagi: więzienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz