Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odszkodowania za represje ZSRR. Dziś zajmie się nimi TK

0
Podziel się:

TK zbada, czy zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy uniemożliwiające występowanie przez osoby mieszkające poza Polską o odszkodowania.

Odszkodowania za represje ZSRR. Dziś zajmie się nimi TK
(Reporter)
bEUfksiJ

Trybunał Konstytucyjny bada dzisiaj, czy zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy uniemożliwiające występowanie przez osoby mieszkające poza Polską o odszkodowania do krajowych sądów za represje ZSRR za działalność na rzecz niepodległości Polski.

TK rozpatrzy pytania prawne dwóch polskich sądów. Kwestionują one zapisy prawa, uzależniające od zamieszkiwania na obecnym terytorium Polski możliwość ubiegania się o odszkodowanie za takie represje organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości ZSRR w okresie od 1944 r. do końca 1956 r., na obszarze zarówno obecnego państwa polskiego, jak i w granicach sprzed 1939 r.

Według sądów takie zróżnicowanie narusza konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa. Sądy podkreślają, że wielu obywateli polskich represjonowanych przez ZSRR za działalność niepodległościową w okresie II wojny światowej, i bezpośrednio po niej, mieszka dziś na terenach wchodzących w skład Polski przed 1939 r., a obecnie należących do Ukrainy, Białorusi i Litwy, bądź też do innych państw powstałych po rozpadzie ZSRR.

bEUfksiL
Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą nowelizacji. Skarżą do Trybunału Pierwszy wniosek Rady w tej sprawie trafił do Trybunału w lutym, TK umorzył jednak postępowanie ze względów formalnych.
Sikorski obrażany w sieci. Sąd zbada sprawę Sąd zbada umorzenie śledztwa ws. pomówienia w internecie szefa MSZ Radosława Sikorskiego wpisami o treści antysemickiej.
Oskarżyli ich o produkcję 300 kg amfetaminy Na trop wytwórni policja wpadła po przypadkowej kontroli drogowej dwóch samochodów w grudniu 2010 r. w okolicach Węgrowa.
bEUfksjm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)