Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dekret bieruta
23.10.2013 18:17

Odszkodowania za dekret Bieruta. Będą pieniądze dla stolicy

Sejmowa komisja Skarbu Państwa poparła dzisiaj senacki projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejmowa komisja Skarbu Państwa poparła dzisiaj senacki projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, dzięki której Warszawa ma otrzymywać do 200 mln zł rocznie z Funduszu Reprywatyzacji na odszkodowania za mienie przejęte na podstawie tak zwanego dekretu Bieruta.

Projekt noweli został wniesiony przez Senat na początku października. Zakłada on wsparcie budżetu Warszawy w latach 2014-2016 pieniędzmi z Funduszu Reprywatyzacji. Środki mają być przeznaczone na wypłatę zasądzanych nowymi wyrokami sądów odszkodowań za nieruchomości, które na podstawie tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. przeszły na własność miasta, a później stały się własnością państwa.

Opinię w sprawie projektu komisja miała wydać we wtorek, jednak Biuro Legislacyjne Sejmu zgłosiło zastrzeżenia co do jego formy. W opinii Biura zapisy, które zaproponował Senat, należałoby przenieść do nowej ustawy, a nie wprowadzać je w drodze noweli ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. W środę komisja zdecydowała jednak, że poprze projekt przygotowany przez Senat.

Fundusz Reprywatyzacji dysponuje kwotą 5,4 mld zł, a jego roczny plan finansowy stanowi załącznik do ustawy budżetowej. Rocznie fundusz wypłaca średnio 195 mln zł. Nowela ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Dekret z 26 października 1945 r. _ - O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy _, podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.), było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

Dekretem z 1945 r., uzasadnianym _ racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu _, objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

W myśl dekretu właściciele gruntów mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę zgłosić wnioski o przyznanie im na tych terenach _ prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za symboliczną opłatą _. Składane w tej sprawie wnioski pozostawały jednak często bez rozpatrzenia lub wydawano decyzje odmowne, bez podawania podstaw prawnych. Wiele osób nie złożyło w ogóle wniosków, ponieważ np. znajdowały się w więzieniach, przebywały za granicą lub nie zostały poinformowane o takiej możliwości.

Na początku grudnia 2007 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że to Skarb Państwa ma pokryć koszty wszystkich decyzji wydanych m.in. przez rady narodowe, urzędy gmin, województw przed 27 maja 1990 roku - przed reformą administracji. Dotyczy to m.in. decyzji wywłaszczeniowych, które powoływały się na ustawę nacjonalizacyjną, na dekret o reformie rolnej, a także na _ dekret Bieruta _.

Obecnie toczy się ok. 8 tys. postępowań dotyczących nieruchomości odebranych na mocy dekretu. w ostatnich latach wypłacane przez Warszawę odszkodowania przekraczają 200 mln zł rocznie, a tendencja jest wzrostowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Dekret Bieruta. Kiedy zwrot i odszkodowanie? Właścicielom gruntów, odebranych na podstawie dekretu Bieruta, należy się zwrot, ale nie w każdej sytuacji.
Polacy rozładowali korki w afgańskim Ghazni Wszystko dzięki nowej drodze wybudowanej przez Polaków z Prowincjonalnego Zespołu Odbudowy.
Aż 8 tys. postepowań przez dekret Bieruta W budżecie Warszawy na 2013 r. zaznaczono, że problem wypłaty odszkodowań m.in. z tytułu dekretu Bieruta stanowi nadmierne obciążenie finansowe dla miasta.
Zginął polski żołnierz w Afganistanie Plutonowy Jan Kiepura stracił życie w wyniku wybuchy miny. Do zdarzenia doszło na południe od bazy Ghazni podczas patrolu.
Politycy PO chcą rekompensat za utracony majątek Hanna Gronkiweicz-Waltz chciałaby, by projekt, który trafił już do klubu Platformy Obywatelskiej, został zgłoszony jako inicjatywa prezydencka.
Tagi: dekret bieruta, odszkodowania, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz