Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odszkodowania dla mundurowych. Będzie bardziej sprawiedliwie

0
Podziel się:

Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy: policji, straży: pożarnej i granicznej, BOR, ABW, AW i CBA.

Odszkodowania dla mundurowych. Będzie bardziej sprawiedliwie
(Reporter)

Od jutra odszkodowania przysługujące w razie wypadku lub choroby w związku ze służbą będą jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy mundurowych, bez względu na stopień służbowy. Ustawa o świadczeniach odszkodowawczych obejmie funkcjonariuszy siedmiu formacji.

Ustawa reguluje zasady dotyczące odszkodowań z tytułu śmierci, wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami służby. Nowe przepisy dotyczą funkcjonariuszy: policji, straży: pożarnej i granicznej, BOR, ABW, AW i CBA.

Rząd, który przygotował projekt ustawy, argumentował, że obowiązujące przepisy z 1972 r. zdezaktualizowały się, m.in. na skutek rozwoju wiedzy medycznej. Dlatego nowa ustawa przewiduje uaktualnienie wykazu chorób pozostających w związku ze służbą oraz określenie wykazu norm oceny procentowej uszczerbku na zdrowiu. Wprowadzone zostają definicje urazu oraz stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Stopień uszczerbku będzie ustalany procentowo.

W ustawie zmieniono zasady określania jednorazowego odszkodowania. Rekompensata za jednakowe uszczerbki na zdrowiu będzie taka sama dla wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Zmieni się sposób wyliczenia odszkodowania - zastosowany będzie system wielokrotności. Do tej pory obowiązywały świadczenia określone stałymi kwotami. Co do zasady odszkodowanie będzie wynosić 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Kwota ta w konkretnych, uzasadnionych przypadkach będzie mogła zostać zwiększona.

Według rządowych szacunków odszkodowanie przy orzeczonym 5-procentowym uszczerbku na zdrowiu będzie kształtowało się na poziomie _ przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim _ (obecnie 3,4 tys. zł). Jak podano w uzasadnieniu projektu, przeciętne świadczenia odszkodowawcze w pierwszej połowie 2012 r. wynosiły - w zależności od formacji - od 2,7 tys. do 6,7 tys. zł.

Ustawa odnosi się także do członków rodzin zmarłych funkcjonariuszy. Tak jak dotychczas, jednorazowe odszkodowanie ma otrzymać więc funkcjonariusz lub - w przypadku śmierci z powodu wypadku lub choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby - jego rodzina.

W ustawie określono też listę członków rodziny funkcjonariusza uprawnionych do otrzymania jednorazowego odszkodowania. Wysokość odszkodowania będzie wówczas wynosić: dla małżonka lub dziecka - 18-krotność przeciętnego wynagrodzenia, dla innego członka rodziny - 9-krotność. W tym drugim przypadku chodzi m.in. o wnuki, rodzeństwo, rodziców, macochę i ojczyma. Przyjęto, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe będzie podwyższenie odszkodowania przez ministra spraw wewnętrznych lub premiera.

W ustawie znalazły się przepisy określające, tak jak obecnie, przypadki, w których funkcjonariusz nie dostanie odszkodowania - jeśli był pijany lub brał narkotyki.

Czytaj więcej w Money.pl
Jednakowe odszkodowania dla mundurowych Odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu będą jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na stopień służbowy - zakłada ustawa, do której Sejm wprowadził kilka poprawek Senatu.
Nauczyciel i kasjer pierwsi chwycą za karabin Do Narodowych Sił Rezerwowych zgłosili się na ochotnika. Przekonują, że są gotowi umrzeć za ojczyznę.
Zobacz, czego nie ćwiczą kierowcy BOR Poprowadzą każdy pojazd, ale niektóre manewry znają tylko z książek i filmów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)