Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse kościoła
18.10.2012 13:43

Odpis podatkowy na kościół? Nie moga sie dogadać

Będę namawiał kościoły do podpisania porozumienia ramowego ws. odpisu podatkowego - powiedział dzisiaj szef ministerstwa administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Będę namawiał kościoły do podpisania porozumienia ramowego ws. odpisu podatkowego; sprawą jego wysokości powinien zająć się parlament - powiedział dzisiaj szef ministerstwa administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Rząd proponuje likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych.

_ - W nowoczesnym państwie, w którym powinna obowiązywać przyjazna odrębność między państwem a różnego rodzaju kościołami, przyjazna w sensie szacunku dla wyborów duchowych obywateli, nie ma żadnego powodu, aby finansować np. składki ubezpieczeniowe i zdrowotne (księży). Stąd wycofujemy się z Funduszu Kościelnego i mówimy o odpisie (od podatku), czyli o decyzjach obywatelskich _ - podkreślił Boni.

Według Episkopatu Polski odpis 0,3 proc. podatku jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Kościół uważa bowiem, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego nie osiągnie kwoty otrzymywanej dotychczas z Funduszu Kościelnego, a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie kilka lat. Również inne kościoły i związki wyznaniowe domagają się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny sprzeciwia się zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Boni zaproponował w czerwcu harmonogram okresu przejściowego po likwidacji Funduszu Kościelnego. Zakłada on, że państwo przez cztery lata będzie wyrównywało różnicę pomiędzy kwotą z odpisu podatkowego a wysokością obecnej dotacji (ok. 90-100 mln zł).

Rozmowy zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego rozpoczęły się na początku kwietnia. Zespoły są zgodne w trzech sprawach. Jest porozumienie zakładające, że zostanie sporządzona umowa pomiędzy rządem a Episkopatem, która będzie podstawą do rozwiązania kwestii finansowych i punktem wyjścia do przygotowania ustawy.

Zgodzono się też co do potrzeby transparentnego rozliczenia działalności Funduszu Kościelnego oraz w sprawie konieczności przedstawienia negatywnych skutków ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (który powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa).

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chciał płacić na Kościół. Jest decyzja sądu Ten, kto występuje z Kościoła, by nie uiszczać podatku kościelnego, nie może być nadal uważany za członka wspólnoty religijnej - uznał niemiecki Federalny Sąd Administracyjny w Lipsku.
Mówili o pieniądzach Kościoła. W tajemnicy Rozmowy ze stroną kościelną w sprawie finansowania będą kontynuowane - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Rząd negocjuje z kościołem. Nie ma zgody Planowane na dziś spotkanie ministra Michała Boniego z kardynałem Kazimierzem Nyczem nie przyniesie ostatecznego rozwiązania.
Tagi: finanse kościoła, kościół, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz