Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odebrali prawa wyborcze więźniom, teraz się tłumaczą. Skandal w Londynie

0
Podziel się:

Obecnie przed Trybunałem jest ok. dwóch tysięcy spraw osób, które skarżą się, że brytyjskie władze bez powodu odebrały im w więzieniach prawa wyborcze, zagwarantowane w konwencji.

Odebrali prawa wyborcze więźniom, teraz się tłumaczą. Skandal w Londynie
(kIMDARam/Flickr)
bEToTFKJ

Wielka Brytania została dziś ponownie napiętnowana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka za przepisy odbierające więźniom czynne prawa wyborcze.

Sędziowie wypowiedzieli się w sprawie dziesięciu więźniów, którym w 2009 r. uniemożliwiono głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Trybunał uznał, że stanowiło to złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, niemniej nie przyznali skarżącym odszkodowania.

Od 2005 roku sędziowie ze Strasburga wielokrotnie wydawali podobne wyroki w sprawach innych więźniów. Obecnie przed Trybunałem jest ok. dwóch tysięcy spraw osób, które skarżą się, że brytyjskie władze bez powodu odebrały im w więzieniach prawa wyborcze, zagwarantowane w konwencji.

bEToTFKL

Trybunał stoi na stanowisku, że żaden kraj nie może w sposób systematyczny pozbawiać swoich skazanych na więzienie obywateli możliwości głosowania, nie biorąc pod uwagę wagi popełnionych przez nich czynów.

Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii uważa, że sędziowie wykraczają poza swe uprawnienia, ingerując w sprawy wewnętrzne kraju. Premier David Cameron domaga się znacznego ograniczeni roli Trybunału w Strasburgu do najważniejszych spraw; chce też ograniczyć jego prawo do uchylania wyroków sądów krajowych.

Brytyjski rząd wciąż nie skierował do Izby Gmin projektu ustawy, która zmieniałby obecnie obowiązujące przepisy.

Czytaj więcej w Money.pl
Jakim typem kierowcy jesteś? W naszym prawie 40 milionowym kraju, ponad 20 milionów mieszkańców posiada prawo jazdy....
Amerykański turyści proszą o pomoc Na nagraniu Matthew Todd Miller i Jeffrey Edward Fowle przyznali się do popełnienia zbrodni i przeprosili Koreę Północną oraz Stany Zjednoczone.
Każdy fryzjer z kasą fiskalną? Nie tylko oni Ministerstwo Finansów planuje kolejny, duże zmiany w przepisach.
bEToTFLm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)