Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e-sąd
30.12.2009 13:50

Od stycznia pozwy rozpatrzy e- sąd

Krzysztof Kwiatkowski: W 2010 roku do sądu w sieci trafi około 400 tysięcy spraw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Wprowadzenie sądów internetowych usprawni działanie systemu sprawiedliwości, gdyż odciąży tradycyjne sądy - uważa minister sprawiedliwości. W 2010 roku do sądu w sieci trafi około 400 tysięcy spraw. *

W poniedziałek zacznie działać pierwszy w Polsce sąd internetowy. Będzie rozpatrywał najprostsze sprawy cywilne z całego kraju, choć jego siedziba będzie w Lublinie.

Krzysztof Kwiatkowskizakłada, że w pierwszym roku działalności e-sądów trafi do nich około 400 tysięcy spraw. Przyniesie to duże oszczędności dla budżetu państwa, w pierwszym roku nawet 15 milionów złotych.

POSŁUCHAJ MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI:

Minister sprawiedliwości powiedział, że Polska będzie w grupie czterech krajów, w których działają sądy elektroniczne. Funkcjonują one już w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach.

Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że sądy elektroniczne umożliwią łatwiejszy dostęp do dokumentów prawnych i ograniczą biurokrację.

| Czym zajmie się e-sąd? |
| --- |
| Z elektronicznej ścieżki będzie można skorzystać tylko w tak zwanym postępowaniu upominawczym. E-sąd będzie się zajmował sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty wynikających na przykład z niezapłaconych rachunków. Takich spraw jest ponad milion rocznie. Nadal będzie też istniało postępowanie tradycyjne. Każdy pozew zostanie rozpatrzony w ciągu kilku dni od wpłynięcia. Od podmiotów gospodarczych będzie wymagany podpis elektroniczny, indywidualni obywatele muszą się zalogować i podać swoje dane. |

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: e-sąd, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz