Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od początku długiego weekendu na drogach zginęło 39 osób

0
Podziel się:

Od piątku, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwa zwiększona liczba patroli drogówki.

Od początku długiego weekendu na drogach zginęło 39 osób
(PAP/Darek Delmanowicz)

39 osób zginęło, 512 zostało rannych w 407 wypadkach, do jakich doszło na polskich drogach od piątku, kiedy rozpoczął się długi weekend - poinformowała w środę Komenda Główna Policji. Przez ten czas zatrzymano 2,1 tys. nietrzeźwych kierowców.

Jak powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego KGP, we wtorek na drogach zginęło 12 osób, w poprzednie dni długiego weekendu liczba zabitych nie przekraczała ośmiu.

Tylko we wtorek doszło do 72 wypadków, a ranne zostały 84 osoby. W ciągu dnia zatrzymano 360 nietrzeźwych kierujących. Łącznie od piątku policjanci zatrzymali już 2104 osoby, które prowadziły po pijanemu.

Od piątku, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwa zwiększona liczba patroli drogówki. Na trasach są też nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący są trzeźwi, czy jadą zgodnie z przepisami i z dozwoloną prędkością. Sprawdzają też stan techniczny pojazdów. Zwracają uwagę, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Policja przypomina, że na drogach trzeba zachowywać się rozważnie, a dobra aura wcale nie oznacza, że można mocniej nacisnąć pedał gazu - statystyki pokazują, że właśnie wtedy dochodzi do większej liczby wypadków.

_ - Wszyscy - nie tylko kierowcy, ale też motocykliści, rowerzyści, piesi - muszą pamiętać, że ponoszą odpowiedzialność za siebie i za inne osoby na drodze _ - podkreślają policjanci. Apelują też, by zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy w przypadku zderzenia z pędzącym pojazdem mają niewielkie szanse na przeżycie.

Policja przypomina, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy, co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy w bezpiecznym miejscu. Powrotu z majówki lepiej nie odkładać na niedzielne popołudnie, kiedy będzie można się spodziewać największego natężenia ruchu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

Czytaj więcej w Money.pl
Pijany policjant potrącił pieszych. Są zarzuty Prokuratura Rejonowa w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie b. policjanta, oskarżonego o spowodowanie wypadku, w którym ranne zostały dwie osoby.
Nie żyje 19-latek, który wpadł pod lód Płetwonurkowie wyłowili mężczyzn - pierwszego po. ok. 20 minutach od zgłoszenia, drugiego po kolejnych pięciu. 19-latek zmarł w szpitalu, 17-latek walczy o życie.
Makabryczny wypadek. Dziecko w szpitalu Dziecko zostało poważnie poranione, gdy korzystało z wyciągu narciarskiego w Korbielowie (Śląskie). Sprawdzany jest m.in. jego montaż, odbiór techniczny i dokumentacja.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)