Notowania

wiadomości
19.01.2013 08:25

Od dzisiaj wydawane jest europejskie prawo jazdy

Teraz będzie to plastikowa karta, podobna do kredytowej, ze zdjęciem i kluczowymi danymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Barbarowski/East News)

Od dziś na terenie całej Unii będą wydawane nowe europejskie prawa jazdy. Ujednolicone dokumenty zastąpią dotychczasowe, wydawane w państwach członkowskich. Teraz będzie to plastikowa karta, podobna do kredytowej, ze zdjęciem i kluczowymi danymi.

Obecnie policjanci w całej Unii muszą rozpoznawać ponad 100 różnych rodzajów papierowych, czy plastikowych praw jazdy, którymi posługuje się prawie 300 milionów kierowców. _ _

_ - Konieczne są ujednolicone dokumenty, bardziej czytelne i trudne do podrobienia, bo fałszywe prawa jazdy to jak licencja na zabijanie _ - powiedział komisarz do spraw transportu Siim Kallas.

Prawa jazdy już wydane zachowują ważność. _ Nie musimy już teraz spieszyć się z ich wymianą _ - dodał komisarz. Stare prawa jazdy zostaną zastąpione nowymi gdy upłynie ich termin ważności, lub najpóźniej w 2033 roku. Wzór europejskiego prawa jazdy został ujednolicony w całej Unii, ale - każdy kraj może na nim umieścić symbole narodowe.

Nowe prawa jazdy trzeba będzie jednak wymieniać co 10 do 15 lat, a w przypadku praw jazdy na autobusy i ciężarówki - co pięć lat, aby zapewnić, że fotografie oraz zabezpieczenia dokumentów będą aktualne.

Jak przekonuje komisarz UE ds. transportu Siim Kallas, nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami, a przez to przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Jednakowe oznakowanie znacznie ułatwi też pracę policji.

W części krajów UE już od dawna wydawane są zgodne z nowymi standardami plastikowe prawa jazdy. W określonych rubrykach tych dokumentów zawarte są podstawowe informacje, jak nazwisko i imię posiadacza, kraj wydania dokumentu, czy okres jego ważności. Z kolei na odwrocie widnieją jednolite w całej UE symbole kategorii pojazdów, które może prowadzić posiadacz dokumentu.

Chociaż dyrektywa o europejskich dokumentach prawa jazdy została przyjęta już w 2006 r., to wiadomo, że trzy państwa - Francja, Belgia i Cypr - o kilka miesięcy spóźnią się z jej wdrożeniem.

Poza nowym prawem jazdy dyrektywa wprowadza również inne przepisy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Prawo jazdy na motocykle z reguły będzie można uzyskać dopiero po ukończeniu 24 lat, a nie 21, jak było do tej pory. UE zaleca też 16 lat jako minimalny wiek dla posiadaczy uprawnień na jazdę motorowerem. We wszystkich krajach Unii kandydaci do uzyskania prawa jazdy na motorower będą musieli zdawać egzamin teoretyczny - informuje KE.

Nowe regulacje wprowadzają też mechanizm wymiany podstawowych danych o posiadaczach dokumentów prawa jazdy pomiędzy krajami członkowskimi. To pozwoli m.in. ograniczyć nadużycia mające miejsce w sytuacjach, gdy osoba, która straciła prawo jazdy w jednym państwie UE, stara się o wydanie dokumentu w innym.

Urzędnicy KE podkreślają jednak, że kary i punkty za wykroczenia drogowe, zebrane w jednym państwie, nie będą przenoszone w przypadku wydania prawa jazdy w innym państwie.

Unijna dyrektywa wprowadza też minimalne standardy dotyczące kwalifikacji i szkolenia egzaminatorów na prawo jazdy. Jakość ich pracy powinna być systematycznie kontrolowana i powinni oni systematycznie się dokształcać.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe egzaminy na prawo jazdy. Będą kłopoty Egzaminatorzy przechodzą szkolenia związane z wprowadzeniem nowego systemu komputerowego, dlatego niektóre z 49 WORD-ów w najbliższych dniach będą zamknięte.
Prawo jazdy po nowemu. Są decyzje Posłowie zagłosowali za zmianami w ustawie o kierujących pojazdami, która dotyczy miedzy innymi egzaminów dla kierowców i oznakowania aut.
Zmiany w prawie. Lepiej dla części rodziców i pacjentów? Ulgi podatkowe i becikowe nie dla każdego, ale za to więcej urlopu dla rodziców, którym urodziło się dziecko - to jedne z ważniejszych zmian przepisów, które wejdą w życie w tym roku.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz