Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 1 stycznia krótsze kolejki do lekarzy?

0
Podziel się:

ZOZ-y będą przekazywać numery PESEL pacjentów, by nie ustawiali się w kilku kolejkach.

Od 1 stycznia krótsze kolejki do lekarzy?
(Elfstrom/iStockphoto)

Od 1 stycznia 2011 r. świadczeniodawcy będą przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach po medyczne świadczenia wysokospecjalistyczne - zakłada podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy.

Nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wchodzi w skład rządowego pakietu zdrowotnego. Prezydent podpisał nowelizację w czwartek, 23 grudnia.

Ustawa ma usprawnić zarządzanie listami oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wynika np. z danych mazowieckiego NFZ, ok. 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach.

Nowela wprowadza obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne. Świadczeniodawcy będą mieli m.in. obowiązek przekazywać PESEL.

Zakres wymaganych danych zostanie określony w rozporządzeniu; w nim też będą wskazane świadczenia, których ten obowiązek będzie dotyczyć. Przede wszystkim będą to te, które są najtrudniej dostępne, o najdłuższym czasie oczekiwania lub największej liczbie oczekujących. Dotychczas przekazywano dane o łącznej liczbie i średnim czasie oczekiwania. Zdaniem MZ, nie pozwalało to na prowadzenie jakichkolwiek analiz w tym zakresie.

W noweli zapisano także rozwiązanie, które przewiduje przekazywanie wszystkich środków dotacji celowej ministra zdrowia wyłącznie na świadczenia opieki zdrowotnej dla nieubezpieczonych. Dotychczas ze środków dotacji były pokrywane także koszty administracyjne NFZ. W 2009 r. było to ponad 1 mln zł, czyli o taką kwotę było mniej środków na świadczenia zdrowotne. Rozwiązanie to ma dotyczyć np. kobiet w ciąży, dzieci do 18. roku życia, uzależnionych od narkotyków, skazanych.

Na jakie zabiegi czekamy najdłużej?

Brak radykalnej zmiany w finansowaniu świadczeń sprawi, że w przyszłym roku pacjenci tak jak do tej pory, będą czekali w kolejkach na zabiegi. Dziś 650 tysięcy osób czeka na operację lub do lekarza specjalisty. A czas oczekiwania waha się od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od województwa, placówki medycznej i rodzaju zabiegu.

Najdłużej czeka się na wykonanie zabiegów okulistycznych (szczególnie z zaćmą)
. Na drugim miejscu są zabiegi u chirurgów urazowych i ortopedów. W czołówce - jeżeli chodzi o czas oczekiwania są też: otolaryngolodzy, reumatolodzy i urolodzy.

Do wyżej wymienionych specjalistów czeka ponad 80 procent wszystkich chorych. Najtrudniej dostać się na oddziały zabiegowe szpitali.

Na przykład na oddziałach otolaryngologicznych wykorzystuje się tylko 69 procent łóżek, a na okulistycznych jedynie 50 proc. Lekarze, sprzęt i pacjenci czekają, bo nie ma funduszy, by płacić za leczenie.

Specjaliści, do których pacjenci czekają najdłużej - średnia dla całego kraju
specjalista kolejka pacjentów średni czas oczekiwania wykorzystanie potencjału placówek służby zdrowia
Okulista 235 tys. 14 miesięcy 50 proc.
Chirurg urazowy i ortopeda 153 tys. 6 miesięcy 70 proc.
Otolaryngolog 54 tys. 3 miesiące 60 proc.
Reumatolog 18 tys. 3 miesiące 75 proc.
Urolog 15 tys. 25 dni 65 proc.
Chirurg ogólny 46 tys. 15 dni 65 proc.

źródło: PIU Dane w tabeli to średnie czasy oczekiwania ze wszystkich placówek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t99835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/nawet;7-letnie;kolejki;do;operacji;po;i;pis;nic;nie;zrobily;by;je;skrocic,241,0,638193.html) Nawet 7-letnie kolejki do operacji. PO i PiS nic nie zrobiły by je skrócić! Mimo że od 2005 roku wydatki na leczenie wzrosły o ponad 22 mld zł, wciąż na niektóre zabiegi trzeba czekać nawet 7 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t127030.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/sosnierz;podwyzki;dla;lekarzy;to;marnowanie;pieniedzy,234,0,741098.html) Sośnierz: Podwyżki dla lekarzy to marnowanie pieniędzy Kolejne rządy przekupywały lekarzy, pompując ich płace.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)