Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od stycznia Krajowy Rejestr Sądowy bardziej wiarygodny

0
Podziel się:

Ustawa ma też pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie sądów rejestrowych, zarówno w wymiarze finansowym jak i efektywności ich pracy.

Od stycznia Krajowy Rejestr Sądowy bardziej wiarygodny
(diego_cervo/iStockphoto)
bEJbxyDF

Oczyszczenie KRS z danych niedziałających spółek dzięki ich łatwiejszemu wykreślaniu z rejestru i przejęcie przez Skarb Państwa majątku podmiotów martwych, przewiduje m.in. nowela ustawy o KRS, która wchodzi w życie z początkiem stycznia.

Nowela, która została przyjęta przez Sejm 7 listopada, ma zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego poprzez uaktualnienie danych w KRS. Rejestr funkcjonuje już ponad 10 lat i figuruje w nim wiele tzw. podmiotów martwych, czyli firm, które nie wykonują obowiązków rejestrowych, nie prowadzą działalności i nie posiadają majątku.

Ustawa wprowadza więc instytucję uproszczonej likwidacji takich podmiotów.

bEJbxyDH

W sytuacji podejrzenia, że dany podmiot jest _ martwy _, sąd rejestrowy ma wszczynać postępowanie, w ramach którego ustali, czy podmiot wykonuje działalność, np. czy składa roczne sprawozdania finansowe oraz czy ma zbywalny majątek, sprawdzając dane np. w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych, rejestrze zastawów i urzędzie skarbowym. Jeśli okaże się, że nie, sąd będzie mógł wykreślić podmiot z rejestru.

Informacja o wszczęciu postępowania przez sąd i jego ewentualnych skutkach będzie podana do publicznej wiadomości, tak aby każdy zainteresowany mógł zgłosić do sądu przesłanki, które miałyby przemawiać przeciw wykreśleniu podmiotu z rejestru.

Ustawa ma też pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie sądów rejestrowych, zarówno w wymiarze finansowym jak i efektywności ich pracy. Ma się do tego przyczynić eliminacja nieefektywnych postępowań przymuszających (a co za tym idzie związanych z nimi kosztów i czasu pracy)
.

Nowe przepisy przewidują także nieodpłatne nabycie przez Skarb Państwa mienia podmiotów martwych i nieprzerejestrowanych z dniem 1 stycznia 2016 r. Roszczenia ich wierzycieli wygasną w terminie roku od chwili nabycia mienia przez Skarb Państwa.

bEJbxyDN
Czytaj więcej w Money.pl
Przypominamy: Nie zmieniłeś opon? Nie dostaniesz odszkodowania! Co prawda w polskim prawie nie ma jasnego wymogu zmiany opon na zimowe - istnieje tyko takie...
Przeglądanie Internetu w zupełnie inny sposób Przeglądarki muszą zacząć od nowa, by zadowolić oczekiwania przyszłości - tak twierdzi zespół tworzący Operę Coast, aplikację do przeglądania, która wyszła dzisiaj na iPhone'a, iPada i iPoda.
Pierwsze cyfrowe prawo jazdy Jeden ze Stanów w USA, Iowa, chce wprowadzić cyfrowe odpowiedniki prawa jazdy z formie aplikacji na smartfony.
bEJbxyEi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)