Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ochrona danych osobowych. Polacy coraz bardziej świadomi

0
Podziel się:

Wiedza Polaków na temat ochrony ich danych osobowych jest coraz lepsza. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba zapytań i skarg wpływających do GIODO

Ochrona danych osobowych. Polacy coraz bardziej świadomi
(REPORTER/East News)

Wiedza Polaków na temat ochrony ich danych osobowych jest coraz lepsza. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba zapytań i skarg wpływających do GIODO; przez ostatnie trzy lata wzrosła ona czterokrotnie - powiedział dzisiaj generalny inspektor Wojciech Wiewiórowski.

W Poznaniu od poniedziałku trwa III Dzień Otwarty Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Organizowane w różnych miastach wydarzenie ma upowszechniać wiedzę o ochronie danych osobowych.

Jak powiedział w Poznaniu Rafał Wiewiórowski, w ciągu ostatnich trzech lat liczba zapytań i skarg wpływających do GIODO wzrosła czterokrotnie. Obecnie jest to ponad 7 tys. zapytań w ciągu roku. GIODO wydaje też rocznie ok. 600 decyzji w sprawach indywidualnych.

Wiewiórowski zauważył, że według badań Polacy, chroniąc swoje dane osobowe, zwracają uwagę na inne sprawy niż przedstawiciele innych nacji.

_ - O ile w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Czechach najbardziej wrażliwymi danymi osobowymi - tymi, na które zwracało uwagę ponad 90 proc. obywateli - były dane medyczne oraz dane o stanie finansów, o tyle w Polsce tylko 46 proc. osób uznała takie dane za wyjątkowo istotne. Z drugiej strony, o ile w Niemczech ledwie 25 proc. osób uznało, że informacje o miejscu zamieszkania są danymi dla nich wrażliwymi, to w Polsce było to aż 75 proc. osób _ - powiedział.

Dzień Otwarty GIODO organizowany jest po raz trzeci, w poprzednich edycjach, które odbyły się w Krakowie i Dąbrowie Górniczej wzięło udział ok. tysiąca osób.

Do wtorku w Poznaniu zaplanowano m.in. konferencję naukową poświęconą prawnym i ekonomicznym aspektom przetwarzania danych osobowych dla celów gospodarczych, szkolenia dla urzędników oraz sejmik gospodarczy z udziałem przedstawicieli rzemiosła i handlu.

Zorganizowano też stoiska informacyjne, na których eksperci z Biura GIODO udzielali porad z zakresu ochrony danych osobowych. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych, opiniuje akty prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Wyłaniany jest przez Sejm na czteroletnią kadencję.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy da się sprawdzić, kto wystąpił z Kościoła? Wyrok zapadł w sprawie mężczyzny, który wystąpił z Kościoła katolickiego w 1992 r., co zostało formalnie potwierdzone w 2010 r.
Będą jednak karać posłów. "To nie jest populizm" Wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac projektu, który to umożliwi bez konieczności uchylania im immunitetu.
To może być zagrożenie dla prywatności Korzystanie z aplikacji na smartfony i inne urządzenia mobilne mogą być zagrożeniem dla prywatności użytkowników - przestrzegał w Toruniu generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)