Notowania

portugalia
31.05.2014 06:48

Oceniają polski rynek jako solidny i bezpieczny

Szef dyplomacji podkreślił, że portugalskie spółki oceniają polski rynek jako solidny i bezpieczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(portugal.gov.pt)

Minister spraw zagranicznych Portugalii Rui Machete ujawnił, że firmy z jego kraju są zainteresowane nasileniem przedsięwzięć w Polsce.

Jak powiedział Rui Machete, w najbliższym czasie należy się spodziewać zwiększenia w Polsce inwestycji ze strony portugalskich firm sektora bankowego oraz energetycznego. Przypomniał o przedsięwzięciach realizowanych już w Polsce przez grupę EDP w dziedzinie energii odnawialnych.

Szef portugalskiej dyplomacji wskazał też na rozbudowywany terminal przeładunkowy w Sines, jako możliwe miejsce polsko-portugalskiej współpracy w sektorze portowym.

"Portugalskie przedsiębiorstwa chciałyby nasilić w najbliższym czasie swoje działania także w polskim handlu detalicznym, a także w górnictwie" - ujawnił dyplomata.

Rui Machete potwierdził, że kwestie zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Warszawą a Lizboną były tematem jego piątkowego spotkania z ministrem Radosławem Sikorskim. Podczas rozmów w stolicy Portugalii Machete zapewnił szefa polskiego MSZ, że jego kraj popiera projekt unii energetycznej, a także opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy.

"Wśród kwestii podejmowanych podczas spotkania były także ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego i konsekwencje, jakie mogą one mieć na obsadę ważnych stanowisk w Unii Europejskiej" - dodał Machete.

Polska znalazła się w ub.r. w pierwszej piątce państw, w których lokowane są portugalskie inwestycje. Według danych MSZ w Warszawie na terenie Polski działa około 150 portugalskich spółek. W 2013 r. wartość obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami zwiększyła się o 6 proc. do poziomu 930 mln euro.

Wśród największych spółek z kapitałem portugalskim działających na polskim rynku są m.in. Jeronimo Martins, Bank Millennium, Martifer, Mota-Engil, a także EDP Renewables.

Czytaj więcej w Money.pl
Balcerowicz, Belka, Owsiak nagrodzeni za... Leszka Balcerowicza, Marka Belkę, Jerzego Owsiaka i Tomasza Zaboklickiego uhonorowała w tym roku Konfederacja Lewiatan.
Połączenie gazowe Polska-Słowacja W kwietniu w życie weszła umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o współpracy na rzecz realizacji projektu gazociągu łączącego polski i słowacki system przesyłowy.
Polak, Węgier... i Unia Energetyczna Z jednej strony Grupa Wyszehradzka, a z drugiej partykularne interesy, czy Unia energetyczna na trwałe zainteresuje Węgry?
Tagi: portugalia, wiadomości, prawo gospodarcze, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz