Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obywatele Kanady oskarżeni w Chinach o kradzież tajemnic państwowych

0
Podziel się

W niektórych przypadkach za to przestępstwo grozi dożywocie lub kara śmierci.

Obywatele Kanady oskarżeni w Chinach o kradzież tajemnic państwowych
(Xinhua News/East News)
bDJdonph

Chodzi o tajemnice dotyczące chińskiej armii i badań w dziedzinie obronności - poinformowała agencja Xinhua. Nie wiadomo, czy Kanadyjczycy zostali zatrzymani. MSZ wyjaśnia sprawę.

Według oficjalniej agencji Xinhua podejrzani to Kevin Garratt i Julia Dawn Garratt. Śledztwo w ich sprawie prowadzi biuro bezpieczeństwa w mieście Dandong, na granicy z Koreą Północną, w północno-wschodniej prowincji Liaoning.

Kanadyjskie media twierdzą, że para pochodząca z Vancouver mieszka w Chinach od 1984 roku. W 2008 roku założyli w mieście Dandong popularną kawiarnię. Wcześniej Kanadyjczycy pracowali jako nauczyciele w południowych Chinach.

bDJdonpj

Komentatorzy podkreślają, że chińskie prawo dotyczące tajemnic państwowych jest niezwykle rozległe; obejmuje rozmaite informacje - od danych przemysłowych po dokładne daty urodzenia państwowych przywódców. W niektórych przypadkach za kradzież tajemnic państwowych grozi dożywocie lub kara śmierci. Informację można zakwalifikować jako tajemnicę państwową wstecznie.

Doniesienia o podejrzeniach wobec Kanadyjczyków i śledztwie pojawiły się mniej niż tydzień po oskarżeniu sformułowanym przez Kanadę wobec Chin o zorganizowanie ataku hakerskiego na komputery kanadyjskiego Państwowego Komitetu Badań Naukowych (NRC). Chińskie władze oceniały kanadyjskie zarzuty jako _ bezpodstawne oskarżenia _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kanadyjczycy aresztowali chińskiego szpiega Informacje, które aresztowany zamierzał przekazać Chińczykom dotyczyły kanadyjskiej strategii budowy okrętów patrolowych, fregat wojennych, jednostek pomocniczych marynarki wojennej itp.
Symantec i Kaspersky Lab wykurzeni z Chin Nie tak dawno temu Rosja ogłosiła, że będzie starała się pozbywać amerykańskiego oprogramowania ze swoich instytucji publicznych. W jej ślady idą Chiny.
Trzęsienie ziemi w Chinach. Ponad 300 ofiar Według amerykański służb geologicznych ziemia zatrzęsła się na głębokości 12 km.
bDJdonpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)