Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OBWE: Prawa człowieka kluczowe dla bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Przestrzeganie i promocja demokracji, praw człowieka, podstawowych wolności i rządów prawa są kamieniem węgielnym stabilności i bezpieczeństwa w Europie i poza nią.

OBWE: Prawa człowieka kluczowe dla bezpieczeństwa
(PAP/Jakub Kamiński)

Prawa człowieka są uniwersalne i powiązane ze sobą, ich przestrzeganie jest warunkiem bezpieczeństwa - mówili uczestnicy dorocznej konferencji OBWE (na zdjęciu)

Podczas konferencji rozmawiano m.in. o prawach mniejszości, sytuacji kobiet i prawie do tajemnicy korespondencji w internecie._ - Przestrzeganie i promocja demokracji, praw człowieka, podstawowych wolności i rządów prawa są kamieniem węgielnym stabilności i bezpieczeństwa w Europie i poza nią _ - powiedział przewodniczący rady stałej OBWE i przedstawiciel Ukrainy przy OBWE Ihor Prokopczuk.

_ - Trwały pokój jest niemożliwy bez poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności, tolerancji, niedyskryminacji i rządów prawa _ - podkreślił dyrektor centrum ds. zapobiegania konfliktom OBWE amb. Adam Kobieracki. Wysoka komisarz OBWE ds. mniejszości narodowych Astrid Thors zwróciła uwagę, że naruszanie praw człowieka może prowadzić do konfliktów.

_ - Prawa człowieka są uniwersalnym językiem bezsilnych wobec tych, którzy mają władzę _ - powiedział specjalny przedstawiciel UE ds. praw człowieka, były minister spraw zagranicznych Grecji Stavros Lambrinidis. Dodał, że _ prawa człowieka leżą u źródła każdego konfliktu i u źródła rozwiązania każdego konfliktu _. Zwrócił uwagę, że choć _ prawa człowieka są uniwersalne, ich uniwersalna natura była kwestionowana, uzasadniano to tradycyjnymi wartościami lub kulturą _.

Zaznaczył, że prawa - obywatelskie, polityczne, ekonomiczne, społeczne, kulturalne - są ze sobą powiązane i nie można promować jednych kosztem drugich. _ Mówienie, że transparentność i prawa człowieka przyjdą później, najpierw trzeba budować gospodarkę, to fałsz. Jeśli rozwój gospodarczy opiera się na korupcji, niesprawiedliwym rozkładzie dochodów, to staje się to zarzewiem niestabilności _ - powiedział.

Lambrinidis dużo uwagi poświęcił wolności słowa w internecie. - _ Każde prawo, którym się cieszymy offline, powinniśmy też mieć zagwarantowane online. Jeżeli poczta nie może otwierać każdego listu, czytać go i decydować, czy zawartość może być niebezpieczna, władze nie powinny mieć prawa czytać listów w internecie tylko dlatego, że to łatwiejsze _ - powiedział.

_ - A jednak władze często pytają: - dlaczego? jesteś terrorystą, przestępcą? Odpowiadam: - Nie. Na co oni: - Jeśli nie masz nic do ukrycia, nie masz się czego obawiać. Ja na to: - Jeżeli nie masz nic do ukrycia, to nie masz życia. Każdy ma coś - absolutnie zgodnego z prawem - do ukrycia _ - mówił. Jako przykład takich _ legalnych tajemnic _ podał numer karty kredytowej czy sekrety dotyczące narzeczonego lub narzeczonej.

Zastrzegł, że prawa nie są absolutne, ale mogą być ograniczane tylko w wyjątkowych wypadkach, z precyzyjnie opisanych powodów, w drodze przejrzystych i niezależnych procedur i nie mogą o tym decydować rządy ani policja, lecz niezależne organy. _ - Każdy ograniczenie wolności musi być absolutnie niezbędne - a nie tylko użyteczne - by zapobiec przyszłym szkodom _ - podkreślił.

Jedna z sesji dotyczyła sytuacji kobiet na północnym Kaukazie, zwłaszcza w Czeczenii. Działaczki praw człowieka mówiły, że prawo Federacji Rosyjskiej nie jest egzekwowane, a na co dzień ściera się z normami muzułmańskimi i lokalnymi tradycjami. Powszechne jest przekonanie, że życie kobiety powinno być pod kontrola męża; a wdowom - licznym wskutek wojny - rodzina męża zwykle zabiera dzieci. Tak samo dzieje się po rozwodzie. Problemem jest też - mówiły aktywistki - brak regulacji dotyczących przemocy domowej i niechęć władz do ścigania przemocy fizycznej i seksualnej wobec kobiet.

Podejmowano też tematy dot. sytuacji Romów i Sinti, antysemityzmu i nietolerancji wobec muzułmanów, homofobii, transfobii oraz wolności mediów. Spotkanie w Warszawie odbywa się w 20. rocznicę pierwszej konferencji OBWE o implementacji praw człowieka. Uczestniczy w nim ok. 1000 przedstawicieli rządów, ekspertów i działaczy praw człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawo znacznie ukróci wolność słowa? Nowe przepisy, zgodnie z którymi rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości grozi trzema latami więzienia, Chiny ogłosiły na początku września.
Łukaszenka chciał mu zamknąć usta, ale... Po dzisiejszej decyzji sądu o zwolnieniu z obowiązku odbywania kary pozbawienia wolności za zniesławienie prezydenta Białorusi, korespondent Gazety Wyborczej zamierza odwiedzić Polskę.
Obrończyni praw człowieka uwolniona Nasrin Sotoudeh została zatrzymana w 2010 r. i skazana na 6 lat więzienia za działanie przeciw bezpieczeństwu państwa. Za swoją działalność została w 2012 roku odznaczona Nagrodą Sacharowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)