Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obwe na ukrainie
31.01.2015 11:23

OBWE na Ukrainie. Grupa kontaktowa przygotowała nowy dokument

W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Zniszczenia w Mariupolu

Trójstronna grupa kontaktowa (OBWE, Ukraina, Rosja), która przygotowała nowy dokument liczy na jego podpisanie w sobotę - poinformował przedstawiciel OBWE państwową białoruską agencję BiełTA.

W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.

OBWE podkreśla, że trójstronna grupa kontaktowa jest gotowa przybyć do Mińska w sobotę, aby przeprowadzić nową rundę konsultacji i zatwierdzić osiągnięte uzgodnienia z sygnatariuszami podpisanych w Mińsku 5 i 19 września memorandum i protokołu.

Trójstronna grupa kontaktowa, w skład której wchodzą b. prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow i wysłanniczka OBWE Heidi Tagliavini, spotkała się w czwartek z prezydentem Petro Poroszenką.

OBWE wydała w piątek wieczorem komunikat, w którym podkreślono, że przedstawiciele grupy wychodzą z założenia, iż należy osiągnąć takie rezultaty praktyczne, jak zawarcie wiążącego porozumienia o natychmiastowym zawieszeniu broni i wycofaniu broni ciężkiej od linii starć, tak jak to było przewidziane w memorandum z 19 września.

Należy także zapewnić możliwość dostarczania w objęte konfliktem rejony obwodów donieckiego i ługańskiego artykułów pierwszej potrzeby oraz pomocy humanitarnej, a także osiągnąć rzeczywiste postępy w zwalnianiu jeńców. Chodzi także o znajdującą się w rosyjskim areszcie ukraińską pilotkę wojskową i deputowaną do ukraińskiego parlamentu Nadiję Sawczenko, oskarżoną o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy.

_ Dokument, który może być podpisany jutro, zawiera listę konkretnych kroków mających prowadzić do realizacji tych podstawowych celów w celu deeskalacji sytuacji _ - podkreśliła OBWE w oświadczeniu.

W piątek nie doszło do spotkania grupy kontaktowej w Mińsku. Do stolicy Białorusi przyjechali wprawdzie przedstawiciele prorosyjskich separatystów z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DRL) Denys Puszylin i Władysław Dejny, ale Ukraina po raz kolejny podkreśliła, że rozmowy możliwe są tylko z osobami, które podpisały jesienią w Mińsku protokół i memorandum, czyli z przywódcami obu republik Ołeksandrem Zacharczenką oraz Igorem Płotnickim.

Kuczma powiedział w piątek, że trójstronne spotkanie grupy w Mińsku może odbyć się w sobotę. _ Nasz wyjazd przewiduje się jutro. Póki co, zamierzamy rano pojechać _ - powiedział Kuczma dziennikarzom w Kijowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy program pomocy dla Ukrainy. Szczegóły Jean-Claude Juncker podkreślił, że solidarność UE z Ukrainą _ nie jest tylko martwym zapisem _.
Poroszenko chce samolotów. Ostrzega _ Możemy mieć destabilizację nie tylko na Ukrainie i w Europie, ale i na poziomie globalnym _ - ostrzegł prezydent.
Ekspert: jest szansa dla Ukrainy bliżej Europy - _ Trzeba spokojnie się przyjrzeć rozwojowi sytuacji, mając nadzieję, że powstaje rząd, który poradzi sobie w tych skrajnie trudnych warunkach _ - uważa prezes Towarzystwa Ukraińskiego.
Tagi: obwe na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz