Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obrońca praw człowieka skazany w Chinach na 4 lata więzienia

0
Podziel się

Wyrok ogłoszono w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Budynek sądu był otoczony przez setki policjantów, zarówno mundurowych jak i po cywilnemu, którzy nie dopuszczali w pobliże dziennikarzy.

Obrońca praw człowieka skazany w Chinach na 4 lata więzienia
(Xinhua News/East News)
bEiUxCGd

Sąd w Pekinie skazał jednego z czołowych obrońców praw człowieka w Chinach Xu Zhiyonga na 4 lata więzienia za organizowanie _ zgromadzeń w celu zakłócania porządku publicznego _.

Wyrok ogłoszono w warunkach zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Budynek sądu był otoczony przez setki policjantów, zarówno mundurowych jak i po cywilnemu, którzy nie dopuszczali w pobliże dziennikarzy.

Adwokat Xu Zhiyonga, Zhang Qingfang, powiedział, że proces spowodował _ odarcie chińskiego systemu wymiaru sprawiedliwości z resztek godności _. Wyrok określił jako _ sprzeczny z prawem, nierozsądny i niesprawiedliwy _. Dodał, że naradzi się ze swoim klientem czy wnieść apelację.

bEiUxCGf

Xu, 40-letni adwokat i wykładowca uniwersytecki, był założycielem nieformalnej, luźno powiązanej organizacji pod nazwą Ruch Nowych Obywateli, który opowiada się za zmianą obecnego systemu poprzez pracę _ od wewnątrz _. Według aktywistów Ruchu w jego działaniach brały udział setki osób.

Władze chińskie prowadziły od 10 miesięcy kampanię przeciwko tej organizacji. W ostatnim okresie aresztowano co najmniej 20 osób domagających się przejrzystości w życiu publicznym, a zwłaszcza ujawnienia przez osoby publiczne swych majątków.

W ramach tej kampanii zmuszono do milczenia lub aresztowano kilku znanych blogerów i działaczy na rzecz praw Tybetańczyków i muzułmańskich Ujgurów.

Proces Xu Zhiyonga był krytykowany przez rządy wielu państw zachodnich, które wyrażały zaniepokojenie coraz ostrzejszym kursem władz chińskich wobec przeciwników.

bEiUxCGl

- _ To jest haniebny, ale niestety przewidywalny wyrok. Władze chińskie jeszcze raz przedłożyły rządy strachu nad rządami prawa _ - powiedziała Roseann Rife, dyrektor dalekowschodniego oddziału Amnesty International.

Czytaj więcej w Money.pl
Grozi nam "brutalne wyhamowanie" Chin Poważne ryzyko twardego lądowania chińskiej gospodarki zostało na razie oddalone, ale obawy o to, że może ona spowolnić nie zostały jeszcze rozwiane.
Mówią o hipokryzji Chin w walce z korupcją Organizacja twierdzi, że wykazując chęć walki z łapówkarstwem rząd w Pekinie oskarża równocześnie działaczy antykorupcyjnych o zakłócanie porządku publicznego.
Smog w Pekinie 20-krotnie przekroczył normę Ludzie chodzą po ulicach w maskach na twarzach. Nie wierzą już, że państwo poradzi sobie z problemem.
bEiUxCGG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)