Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obrady sejmu
07.02.2014 10:55

Obrady Sejmu. Opozycja nie dostanie więcej uprawnień

To nie jedyna z propozycji partii, którą zajął się dziś Sejm. Jak głosowali posłowie?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejm odrzucił projekt PiS zmian w regulaminie Sejmu, czyli tak zwany pakiet demokratyczny, który między innymi dawał opozycji parlamentarnej większy wpływ na kształtowanie porządku obrad izby.

Za uchwaleniem _ pakietu _ głosowało 192 posłów, 229 było przeciwko, 13 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z propozycją PiS, kluby miały mieć prawo zgłoszenia do porządku każdego posiedzenia po jednym punkcie. Informację w tej sprawie kluby miały zgłaszać marszałkowi na piśmie do godziny 18 na dwa dni przed początkiem obrad.

Jednym z postulatów PiS była też likwidacja sejmowej _ zamrażarki _. Według projektu pierwsze czytanie projektów ustaw i uchwał miało odbywać się nie później niż 6 miesięcy od ich złożenia.

Obecnie marszałek Sejmu może skierować projekt do pierwszego czytania dopiero po sprawdzeniu, czy spełnia on wszystkie wymogi formalne, a termin, w którym musi to ostatecznie nastąpić, nie jest określony.

Kolejna propozycja miała na celu przyspieszenie prac nad projektami ustaw. Wymienione były konkretne terminy na przygotowanie sprawozdań przez komisje sejmowe: miało to nastąpić nie później niż 9 miesięcy od przeprowadzenia pierwszego czytania. Marszałek Sejmu mógłby na wniosek komisji wydłużyć ten termin, jednak nie więcej niż o 3 miesiące.

PiS chciał też wprowadzić zakaz odrzucania w pierwszym czytaniu projektów złożonych w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

Propozycja PiS przewidywała też nowe kompetencje sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej. Zgodnie z projektem, rząd miał przekazywać jej dokumenty związane z Radą Europejską wraz z informacją o stanowisku, jakie zamierza zająć podczas unijnego szczytu.

PiS chciał także, aby praca parlamentu nad projektami zmieniającymi podatki była wydłużona w stosunku do zwykłych ustaw. Miało to wyeliminować zmianę podatków - jak tłumaczył Ujazdowski - _ przez zaskoczenie _.

Klub PiS proponował ponadto, aby pierwsze czytanie projektu ustawy podatkowej mogło się odbywać nie wcześniej niż trzydziestego dnia od doręczenia posłom druku projektu. Z kolei pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy podatkowej - nie wcześniej niż czternastego dnia od doręczenia druku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m292876.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polacy;na;litwie;pis;wspiera;placac;grzywne,27,0,1473819.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PiS pomaga Polakom na Litwie. Płaci grzywny Kwota 30 tysięcy, jaką przekazali posłowie Błaszczak i Lipiński, pochodzą ze składek członkowskich posłów i senatorów klubu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/m202214.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/grupinski;nie;moze;zasiadac;w;komisji;etyki,45,0,1471789.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Komisja etyki nie dla Grupińskiego, bo obraził... Według PiS przewodniczący klubu Platformy wielokrotnie obrażał polityków PiS, ostatnio miał "ciężko znieważyć" wiceprezesa partii Antoniego Macierewicza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m137003.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/media;publiczne;w;polsce;pis;przedstawia;propozycje;zmian,235,0,1471211.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co PiS proponuje zamiast reklam w telewizji? Jeden procent budżetu państwa na kulturę; odejście od traktowania mediów publicznych jak innych spółek skarbu państwa - to postulaty PiS w dziedzinie kultury zaprezentowane dzisiaj w Sejmie.
Tagi: obrady sejmu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz