Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Edward Snowden
27.06.2013 14:47

Obama zapewnia, że nie wyśle myśliwców po Snowdena

Snowden poleciał do Moskwy, przebywa w strefie tranzytowej portu lotniczego Szeremietiewo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(willwhitedc/CC/Flickr)

Media spekulowały, że Amerykanie mogą wysłać myśliwce, by zmusić do lądowania samolot ze Snowdenem na pokładzie, gdy maszyna znajdzie się w przestrzeni powietrznej USA. Trasy, którymi samoloty rosyjskich linii lotniczych Aerofłot latają do Hawany, czy do Caracas, prowadzą przez amerykańską przestrzeń powietrzną. Barack Obama zapewnił, że nie wyśle myśliwców, żeby przechwycić samolot, którym z Moskwy odleci Edward Snowden, sprawca przecieków dotyczących tajnych amerykańskich programów inwigilacji elektronicznej.

Snowden, który informacje na temat tych programów ujawnił w Hongkongu, a potem poleciał do Moskwy, przebywa w strefie tranzytowej portu lotniczego Szeremietiewo. Przypuszcza się, że odleci stamtąd na Kubę, a potem do Wenezueli i dalej. Jego wniosek o azyl polityczny rozpatruje Ekwador.

Obama, przebywający z wizytą w Senegalu, powiedział, że oczekuje, iż Rosja lub kraje rozważające możliwość przyznania azylu Snowdenowi, będą postępowały zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego. Podkreślił, że wciąż nie wiadomo, jakie jeszcze dokumenty posiada Snowden oprócz tych, które już ujawnił.

Prezydent oświadczył, że nie będzie się wdawał w żadne układy (ang. wheeling, dealing and trading), żeby doprowadzić do ekstradycji Snowdena do USA. Powiedział, że osobiście nie rozmawiał na temat Snowdena z przywódcami Rosji i Chin. Uznał, że nie powinien tego robić i podkreślił, iż "zwykłe kanały prawne" powinny wystarczyć do zajęcia się żądaniem Waszyngtonu, dotyczącym wydania Amerykanom Snowdena.

Czytaj więcej w Money.pl
Wenezuela gotowa dać azyl Snowdenowi Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, oświadczył, że na razie do jego kraju taki wniosek nie wpłynął.
Snowden w pułapce Według jednej z wersji, dostanie status uchodźcy politycznego od władz Ekwadoru lub Wenezueli.
Ławrow oburzony za Snowdena _ - Nie mamy nic wspólnego ani ze Snowdenem, ani z jego relacjami z Ministerstwem Sprawiedliwości USA _- powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych.
Tagi: Edward Snowden, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz