Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama zachowuje wszystkie warianty działań co do Syrii

0
Podziel się:

-Prezydent USA Barack Obama pozostawia sobie wszystkie warianty działania - powiedział w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.

Obama zachowuje wszystkie warianty działań co do Syrii
(willwhitedc/CC/Flickr)
bEUWwCYB

- _ Prezydent USA Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie czekał na raport inspektorów ONZ na temat użycia w Syrii broni chemicznej _- powiedział w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.

Ocenił on jako _ bardzo mocne _ oświadczenie szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej, którzy zaapelowali na spotkaniu w Wilnie o _ jasną i mocną odpowiedź _ na użycie w Syrii broni chemicznej.

Na konferencji prasowej ze swym francuskim odpowiednikiem Laurentem Fabiusem Kerry powiedział, że jest _ zachęcony _ tą deklaracją, mimo że - jak zauważa agencja AFP - ministrowie nie poparli w niej militarnego ataku na Syrię.

bEUWwCYD

Fabius wyraził zadowolenie z powodu, jak to określił _ szerokiego i rosnącego poparcia _ dla _ mocnej _ reakcji na użycie w Syrii broni chemicznej. _ Siedem z ośmiu krajów G8 podziela naszą analizę w sprawie mocnej reakcji, podziela ją też 12 krajów G20 _ - oświadczył Fabius. Powołał się też na poparcie ze strony Unii Europejskiej i Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów UE uzgodnili w sobotę w stolicy Litwy, że potrzebna jest _ jasna i mocna _ odpowiedź wspólnoty międzynarodowej w kwestii Syrii; uznali za poważne dowody na użycie broni chemicznej przez reżim Baszara el-Asada. Zarazem, nie udzielili poparcia działaniom militarnym proponowanym przez USA i Francję.

UE podkreśla potrzebę, by dalej postępować w sprawie kryzysu syryjskiego zgodnie z procedurami ONZ" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, wyrażając nadzieję, że wstępne ustalenia ekspertów ONZ będą _ opublikowane tak szybko, jak to możliwe _.

Wcześniej w sobotę źródła dyplomatyczne USA przekazały, że podczas spotkania w Wilnie z unijnymi ministrami Kerry powiedział, że USA nie zobowiążą się do czekania na raport ekspertów ONZ.

bEUWwCYJ

Wspólnota międzynarodowa oczekuje na ogłoszenie oceny ekspertów, którzy badali w Syrii doniesienia o użyciu broni chemicznej pod Damaszkiem 21 sierpnia. USA oświadczyły, że są głęboko przekonane, że doszło do ataku chemicznego, dokonały go wojska Asada i że zginęło w nim ponad 1400 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
UE stanowczo nie poprze ataku na Syrię Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski powiedział, że UE _ rekomendowała przedstawienie materiału dowodowego, także przez inspektorów ONZ na Radzie Bezpieczeństwa _ ONZ.
Kiedy poznamy wyniki badań ONZ z Syrii? Inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej przedłożą raport najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia.
bEUWwCZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)