Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama spotka się z Komorowskim i Tuskiem

0
Podziel się:

Wizyta amerykańskiego prezydenta rozpocznie się we wtorek o godz. 9.50 od powitania przez Komorowskiego na Wojskowym Lotnisku na Okęciu.

Obama spotka się z Komorowskim i Tuskiem
(kprm.gov.pl)

**Prezydent Obama odwiedzi Warszawę z okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Będzie to pierwszy przystanek w jego podróży po Europie. Amerykańskiemu prezydentowi będzie towarzyszył sekretarz stanu USA John Kerry.

Wizyta amerykańskiego prezydenta rozpocznie się we wtorek o godz. 9.50 od powitania przez Komorowskiego na Wojskowym Lotnisku na Okęciu. Prezydenci Polski i USA spotkają się następnie na lotnisku z polskimi i amerykańskimi pilotami samolotów F-16 - wynika z programu zamieszczonego na stronie internetowej prezydenta RP.

Około godz. 11.00 Obama przybędzie do Belwederu na spotkanie z Komorowskim, gdzie zaplanowane są rozmowy obu przywódców oraz rozmowy delegacji. O godz. 12.30 odbędzie się konferencja prasowa prezydentów.

Po południu Obama w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem.

Na godz. 15.00 zaplanowano spotkanie z prezydentami państw Europy Środkowej i Wschodniej w Pałacu Prezydenckim, którego współgospodarzami są Komorowski i Obama. We wtorek wieczorem amerykański prezydent weźmie udział w uroczystym obiedzie w Arkadach Kubickiego. Nie będzie jednak uczestniczył w gali na Zamku Królewskim, podczas której prezydent Komorowski wręczy Nagrodę Solidarności Mustafie Dżemilewowi - legendarnemu przywódcy Tatarów krymskich. Ma go reprezentować Kerry.

Głównym punktem dwudniowej wizyty amerykańskiego prezydenta będzie jego środowe wystąpienie na pl. Zamkowym podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca. Także w środę Obama spotka się z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką.

Według prezydenckiego doradcy Romana Kuźniara, rozmowa Komorowski-Obama będzie dotyczyła stosunków dwustronnych, m.in. w dziedzinie wojskowej, gospodarczej i naukowo-technologicznej. Prezydenci poruszą też temat wrześniowego szczytu NATO w Walii i _ pewnych korekt strategii w polityce Sojuszu _ - zaznaczył Kuźniar. _ - One muszą mieć miejsce, w związku z tym, co się zdarzyło na Wschodzie i co będzie z pewnością przedmiotem rozmów _ - dodał.

Prezydenci Polski i USA mają także rozmawiać o obecności amerykańskiej w Europie Środkowej - poinformował prezydencki doradca. Jak mówił, poruszona zostanie również kwestia tego, _ jak zakwalifikować i zdefiniować nowe zjawiska w polityce Rosji _.

Według Kuźniara jednym z głównych tematów rozmowy obu prezydentów będzie Ukraina. Jak podkreślił dla prezydenta Komorowskiego _ sukces - Ukrainy to sprawa zasadnicza z punktu widzenia przyszłości geopolitycznej naszego regionu _.

_ - Prezydent Komorowski będzie przekonywał prezydenta Stanów Zjednoczonych do angażowania się Ameryki w dwojaki sposób, jeśli chodzi o Ukrainę. Po pierwsze w taki sposób, by osłonić Ukrainę przed różnymi próbami destabilizacji, płynącymi ze strony Rosji, a po drugie, by wesprzeć Ukrainę, zwłaszcza w tym pierwszym okresie, by zaskoczyły reformy _ - mówił.

Będzie to druga wizyta Obamy w Polsce. Po raz pierwszy przywódca USA odwiedził nasz kraj 27-28 maja 2011 roku. Przebywał wówczas z tygodniową wizytą w Europie, w ramach której odwiedził także Irlandię, Wielką Brytanię i Francję. Podczas wizyty w Polsce amerykański prezydent spotkał się m.in. z prezydentem Komorowskim i premierem Tuskiem.

Obama był również specjalnym gościem odbywającego się wówczas w Warszawie XVII szczytu Europy Środkowej, zorganizowanego przez Bronisława Komorowskiego. Podczas spotkania z 20 prezydentami Europy Środkowej przywódca USA potwierdził ważność sojuszu między państwami tego regionu a Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/m110654.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/obama;spotka;sie;w;warszawie;z;prezydentem;ukrainy,215,0,1551831.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama spotka się z Poroszenką w Warszawie O spotkaniu poinformował dziennikarzy zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/m301890.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;w;polsce;sa;szanse;na;przyjazd;obamy;4;czerwca,90,0,1504090.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obama przyjedzie do Polski? Jest data _ - Barack Obama otrzymał oficjalne zaproszenie, zostało ono przyjęte z zainteresowaniem, teraz czekamy na odpowiedź Białego Domu - _ mówił prezydent Bronisław Komorowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m287891.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sondaz;tns;polska;co;polacy;mysla;o;komorowskim;i;tusku,126,0,1481854.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co Polacy myślą o Komorowskim i Tusku? 49 procent badanych uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta. Przeciwnego zdania jest 40 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)