Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama spotka się w Warszawie z prezydentem Ukrainy

0
Podziel się:

O spotkaniu poinformował dziennikarzy zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

Obama spotka się w Warszawie z prezydentem Ukrainy
(willwhitedc/CC/Flickr)

Poinformował o tym dziennikarzy zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes.

3 czerwca Obama przybędzie z dwudniową wizytą do Warszawy, gdzie weźmie udział w oficjalnych obchodach z okazji 25-lecia wolności. Zaprzysiężenie Petra Poroszenki na nowego prezydenta Ukrainy odbędzie się 7 czerwca.

_ - Mam szczególną satysfakcję, że nagroda, która została zaproponowana przez MSZ, Nagroda Solidarności, będzie wręczana przez prezydenta (Bronisława Komorowskiego)
w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych i innych bardzo ważnych gości międzynarodowych. To będzie bardzo dobra inauguracja naszej wielkiej nagrody za promowanie wartości demokratycznych _ - mówił Sikorski.

Warta milion euro Nagroda Solidarności, zostanie po raz pierwszy przyznana w związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Otrzyma ją osoba, która kierując się zasadami solidarności, przyczyniła się do szerzenia demokracji.

Nagroda składa z trzech segmentów: 250 tys. euro otrzyma laureat, 700 tys. euro będzie przeznaczone na programy polskiej pomocy rozwojowej wskazane przez nagrodzoną osobę i 50 tys. euro na podróż studyjną laureata po Polsce, _ żeby zaznajomić go z naszą udaną walką o wolność _. Nagroda zostanie sfinansowana z funduszy pozabudżetowych pozostałych po europejskich funduszach przedakcesyjnych.

Wizytę Obamy w Warszawie z okazji 25-lecia przemian demokratycznych potwierdził pod koniec kwietnia wiceprezydent USA Joe Biden.

3 czerwca odbędzie się wręczenie Nagrody Solidarności, natomiast 4 czerwca - jak poinformowała kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego - _ oprócz spotkań głów państw, w stolicy odbędą się również oficjalne uroczystości na Placu Zamkowym oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Prezydencka kancelaria poinformowała, że _oprócz prezydenta USA swój przyjazd do Warszawy w związku z uroczystościami 25-lecia Wolności zapowiedziało również kilkunastu przywódców z Europy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie spotkania Putina z Obamą Według rzeczniczki spotkanie prezydentów w cztery oczy jest wykluczone, jednak Obama i Putin zetkną się zapewne podczas uroczystości w Normandii.
Obama przekona Merkel do zmiany postawy? Kanclerz Niemiec rozpoczyna późnym wieczorem wizytę w Waszyngtonie.
Obama grozi Rosji i wzywa Unię Europejską do... Amerykański prezydent podkreślił, że trzeba wysłać Rosji mocny sygnał, iż musi przestać destabilizować sytuację na Ukrainie.
Obama lekceważy własne czerwone linie? Czekanie na jednolite stanowisko UE oznacza, że to Grecja i Cypr kształtują politykę USA - pisze "Washington Post".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)