Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama proponuje rząd jedności na Ukrainie

0
Podziel się:

Prezydent USA zaproponował też przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów.

Obama proponuje rząd jedności na Ukrainie
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama ostrożnie zareagował na rozejm zawarty na Ukrainie między rządem a demonstrantami, mówiąc, że _ może się utrzymać _, lecz zasugerował powołanie w Kijowie rządu jedności i dążenie do wolnych i sprawiedliwych wyborów.

Podczas konferencji prasowej kończącej odbywający się w Meksyku szczyt państw północnoamerykańskich podkreślił, że potępia przemoc, która doprowadziła w Kijowie do 26 ofiar śmiertelnych.

_ Mam nadzieję, że tym momencie rozejm da się utrzymać, ale (...) ostatecznie to władza jest odpowiedzialna za pewność, że dążymy do pewnego rodzaju rządu jedności, nawet tymczasowego, który pozwoli nam przejść do sprawiedliwych i wolnych wyborów, w których wola obywateli Ukrainy będzie mogła być właściwie wyrażona bez tego rodzaju chaosu, jaki widzieliśmy na ulicach _ - powiedział przywódca Stanów Zjednoczonych.

Nie zgodził się, gdy zapytano go, czy kryzysy na Ukrainie i w Syrii są wyrazem trudności w stosunkach między USA a Rosją.

_ - Nasze podejście w Stanach Zjednoczonych to nie chęć zobaczenia tego jako zimnowojennej szachownicy, na której rywalizujemy z Rosją _ - zauważył. _ Naszym celem jest pewność, że mieszkańcy Ukrainy będą mogli podjąć decyzje o swojej przyszłości, że mieszkańcy Syrii będą mogli podjąć decyzje bez wybuchających bomb i zabijających kobiety i dzieci _ - podkreślił.

Obama wcześniej zgodził się w trakcie rozmowy z premierem Kanady Stephenem Harperem, że rozejm to krok naprzód - poinformował Biały Dom. Obaj uznali, że będą przyglądać się sytuacji, aby sprawdzić, czy działania pokrywają się z deklaracjami. Harper także potępił przemoc na ulicach Kijowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Szturm wstrzymano, ale Majdan wciąż płonie Wiktor Janukowycz oskarżył opozycję o próbę przewrotu, ale wstrzymał atak. Barack Obama grozi władzom w Kijowie.
"Trzeba zniszczyć dyktaturę Janukowycza" Do śmierci demonstrantów doprowadziły rozmowy z dyktaturą, które są pozbawione sensu -mówi więziona była premier Ukrainy Julia Tymoszenko.
Jest reakcja USA w sprawie Ukrainy. A Unia? "Jutro nadzwyczajne spotkanie" Będzie to nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych w sprawie Ukrainy. Dyskusja ma dotyczyć reakcji Wspólnoty na wydarzenia w Kijowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)