Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
start
02.02.2011 19:08

Obama podpisał się pod redukcją arsenału

Prezydent zatwierdził dokumenty ratyfikacyjne układu START. Oznacza to likwidację większości głowic.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podpisał dokumenty ratyfikacyjne nowego układu z Rosją o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START.

Obama złożył podpis na dokumentach w Gabinecie Owalnym w obecności m.in. wiceprezydenta USA Joe Bidena, sekretarz stanu Hillary Clinton i ministra obrony Roberta Gatesa.

Pięć dni wcześniej ratyfikację układu podpisał prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Nowy START zakłada, że każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START, i o 30 proc. mniej, niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.

Jednocześnie układ zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem jest to pułap o ponad połowę niższy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/duma;ratyfikowala;uklad;start,71,0,759879.html) Duma ratyfikowała układ START Porozumienie Rosji z USA dotyczy redukcji arsenałów nuklearnych obu mocarstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t123764.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/redukcja;atomowych;arsenalow;nowy;sojusznik;obamy,138,0,726922.html) Redukcja atomowych arsenałów? Nowy sojusznik Obamy Ratyfikację porozumienia START poparł były sekretarz stanu USA.

8257680 arch.

Tagi: start, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz