Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama chce większej kontroli nad bronią

0
Podziel się:

Administracja prezydenta Obamy zaproponowała w piątek nowe
przepisy zaostrzające niektóre aspekty kontroli nad bronią palną.

Obama chce większej kontroli nad bronią
(AP/FOTOLINK/East News)

Administracja prezydenta Obamy zaproponowała nowe przepisy zaostrzające kontrolę nad bronią palną. Przewidują one sprecyzowanie ograniczeń możliwości posiadania takiej broni przez osoby chore psychicznie oraz uściślenie bazy danych służącej do sprawdzania osób nabywających taką broń.

Propozycje są kolejnym krokiem podjętym przez Obamę w kierunku zaostrzenia przepisów regulujących nabywanie i posiadanie broni palnej. Prezydent rozpoczął działania w tej dziedzinie po ubiegłorocznej tragedii w szkole w Newtown, w stanie Connecticut, gdzie szaleniec zastrzelił 20 dzieci.

Obama zamierzał początkowo wprowadzić zakrojona na szeroką skalę reformę tych przepisów, ale większość jego propozycji została odrzucona przez Kongres. Mimo tych niepowodzeń, Obama podejmuje wciąż nowe inicjatywy w tym kierunku.

Zmiany zaproponowane w piątek nie wymagają akceptacji Kongresu. Pierwsza zmiana, sformułowana przez Departament Sprawiedliwości, precyzuje kto nie może posiadać broni palnej z powodu choroby psychicznej oraz jakie informacje dotyczące takich osób stany będą udzielać władzom federalnym.

Druga propozycja, wysunięta przez Departament Zdrowia i Służb Społecznych, przewiduje zlikwidowanie istniejących barier utrudniających sprawdzanie osób chcących nabyć broń palną.

_ Olbrzymia większość Amerykanów popiera te propozycje, które chronią nasze dzieci i nasze społeczności, bez naruszania naszych praw wynikających z Drugiej Poprawki do Konstytucji (przyznającej obywatelom prawo do posiadania broni - PAP) _ - powiedział Obama.

Pierwsza z propozycji wzbudziła jednak zastrzeżenia części ekspertów, którzy obawiają się, że osoby chore psychicznie nie będą się leczyć z obawy aby informacje o ich stanie zdrowia nie zostały udostępnione władzom federalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Stany Zjednoczone bliskie przełomowej decyzji Zdaniem dziennika _ Washington Post _ Barack Obama podejmie ją w ciągu kilku tygodni.
"To dzień wstydu". Odrzucili ustawy Obamy Barack Obama od masakry w Newtown forsował ograniczenie dostępu do broni dla osób niebezpiecznych i chorych.
Obama ograniczy dostęp do broni palnej? Wezwał Kongres do przywrócenia zakazu broni automatycznej typu wojskowego.
Obama zgodził się na złagodzenie cięć Prezydent USA podpisał się pod ponadpartyjnym porozumieniem. Oszczędności w wydatkach federalnych będą o 63 mld dolarów mniejsze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)