Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

O nowym rządzie u prezydenta. Konsultacje już od jutra

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński wybiera się do Bronisława Komorowskiego. Chce mu powiedzieć, że...

O nowym rządzie u prezydenta. Konsultacje już od jutra
(PAP/Grzegorz Jakubowski)
bEJUUwBN

**Zapowiedziane przez Bronisława Komorowskiego konsultacje, m.in. w sprawie tworzenia nowego rządu, rozpoczną się jutro i potrwają do piątku. Szefowie partii, które wejdą do nowego Sejmu, będą spotykać się z prezydentem indywidualnie. Jutro spotkanie z liderami PO i PiS.

Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek zapowiedziała, że Bronisław Komorowski będzie spotykał się z liderami partii w takiej kolejności, w jakiej kierowane przez nich ugrupowania uplasowały się w wyborach. _ To wyraz szacunku dla wyborców _ - zaznaczyła.

W niedzielnych wyborach, według podanych w poniedziałek przez PKW danych ze 100 proc. obwodów, zwyciężyła PO uzyskując 39,18 proc. głosów, drugie miejsce przypadło PiS, które uzyskało 29,89 proc. poparcia. Trzeci był Ruch Palikota, który zdobył 10,02 proc.; następny PSL - 8,36 proc. Do Sejmu wejdzie jeszcze SLD z 8,24 proc. poparcia.

bEJUUwBP

Jutro o godz. 11 prezydent spotka się z szefem PO Donaldem Tuskiem; o godz. 13.30 z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W czwartek Komorowski rozmawiać będzie z liderem Ruchu Palikota Januszem Palikotem i prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem. W piątek planowane jest spotkanie z przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim.

Prezes PiS zapowiedział, że pójdzie na konsultacje do prezydenta. _ Będę mógł powiedzieć prezydentowi, że jesteśmy w opozycji - nic więcej _ - zaznaczył Kaczyński.

Prezydent tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów oświadczył w niedzielę wieczorem, że zaprosi przedstawicieli partii politycznych, które wejdą do Sejmu, na konsultacje zarówno w sprawie tworzenia koalicji większościowej, jak i jej współdziałania z opozycją w sprawach istotnych dla państwa. Jak zapowiadał, konsultacje te rozpoczną się po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez PKW.

Wczoraj prezydent mówił, że logika funkcjonowania demokratycznych mechanizmów wskazuje, iż kandydatem na premiera zostanie szef zwycięskiej partii, obecny szef rządu Donald Tusk. _ Wydaje się, że mogą łatwo spotkać się trzy warunki, o których mówiłem wcześniej, tzn. wola tworzenia rządu, zdolność koalicyjna i sukces wyborczy _ - zaznaczył.

bEJUUwBV

Komorowski podkreślał, że opowiada się za jak najszybszym wyłonieniem nowego premiera, który będzie dysponował większością w parlamencie.

Polska po wyborach. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t160773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;nie;zamierza;odejsc;z;pis,102,0,933990.html) Kaczyński: Wołają "Jarosław Polskę zbaw" Kaczyński przyznaje, że wynik wyborczy mógłby być lepszy, ale nie zamierza odejść.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t130693.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/hofman;przynaje;sie;do;porazki,61,0,933949.html) Hofman: PiS to przegrana drużyna... - _ Oczywiście jestem do dyspozycji szefa partii. To jest jasne i oczywiste _ - mówi rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Przyznaje, że partia miała błędne sondaże.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t19986.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wraca;sprawa;trybunalu;dla;kaczynskiego;i;ziobry,238,0,933870.html) Ziobro i Kaczyński przed Trybunał? PO pamięta Sprawozdania komisji śledczej nie podlegają zasadzie dyskontynuacji, zgodnie z którą Sejm kolejnej kadencji nie zajmuje się sprawami rozpoczętymi i nie zakończonymi w poprzedniej.
bEJUUwCq
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)