Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy sekretarz generalny episkopatu chce skutecznie rozwiązać sprawę pedofilii

0
Podziel się:

Artur Miziński, biskup pomocniczy z Lublina zapowiada, że jednym z jego priorytetów będzie skuteczne przeciwdziałanie pedofilii wśród duchownych.

Nowy sekretarz generalny episkopatu chce skutecznie rozwiązać sprawę pedofilii
(Loozrboy/CC/FLickr)

49-letni Artur Miziński, biskup pomocniczy z Lublina - nowym sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Zastąpił na tym stanowisku arcybiskupa Wojciecha Polaka, który został prymasem Polski.

Nowy sekretarz generalny episkopatu zapowiada, że jednym z jego priorytetów będzie skuteczne przeciwdziałanie pedofilii wśród duchownych. Jako kościelny prawnik zamierza to robić przez stanowcze i skuteczne prawo. _ Będę to robił systematycznie, ale bez pospiechu, aby nie tworzyć bubli _ - zapowiedział biskup Miziński.

Przekonanie, że Kościół w Polsce musi wprowadzić skuteczne prawo przeciwko pedofilii, mogło zdecydować o wyborze biskupa Mizińskiego na sekretarza generalnego episkopatu - mówi Tomasz Królak z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Dziennikarz zwraca uwagę, że nowy sekretarz jest członkiem Rady Prawnej Episkopatu i przygotowywał polskie dokumenty kościelne na temat pedofilii. Czekają one na zatwierdzenie przez Watykan. Jego doświadczenie może się przydać także przy właściwej aplikacji tego prawa.

Biskup Miziński ma 49 lat. Pochodzi z Opola Lubelskiego. Studiował teologię na KUL i prawo kanoniczne w Rzymie - między innymi na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego i biskupem pomocniczym lubelskim.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski jest trzecią osobą w Episkopacie, po przewodniczącym i jego zastępcy. Do jego głównych zadań należy przygotowanie posiedzeń plenarnych Episkopatu i koordynowanie jego prac.

Sekretarz może być upoważniony przez przewodniczącego Episkopatu Polski do kontaktów z władzami państwowymi w sprawach dotyczących stosunków między Kościołem a państwem. Jest wybierany na pięć lat. Funkcję tę można pełnić bez przerwy przez dwie kadencje.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)