Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd w Niemczech. Uda się stworzyć koalicję?

0
Podziel się:

W głosowaniu wzięło udział ponad 300 tysięcy z 475 tysięcy uprawnionych do tego członków partii.

Nowy rząd w Niemczech. Uda się stworzyć koalicję?
(World Economic Forum/CC/Flickr)

W niemieckiej SPD zakończył się o północy plebiscyt w sprawie utworzenia koalicji rządowej z CDU i CSU. W wzięło w nim udział ponad 300 tysięcy z 475 tysięcy uprawnionych do głosowania członków partii.

Wszystkie głosy zostaną zebrane w Berlinie, a ich liczenie rozpocznie się dziś wieczorem. Wynik wewnątrzpartyjnego, prowadzonego korespondencyjnie referendum ma ogłosić w sobotę po południu szef SPD Sigmar Gabriel. Przewodniczący CDU, CSU i SPD pod koniec listopada podpisali umowę koalicyjną.

Kierownictwo SPD podjęło jednak decyzję o przeprowadzeniu referendum w związku z silnymi oporami wśród szeregowych członków partii wobec koalicji z głównym politycznym przeciwnikiem - CDU/CSU.

Sigmar Gabriel ma jednak nadzieję, że socjaldemokraci zaakceptują współpracę z chadekami. Jeśli tak się stanie, to w niedzielę koalicjanci ujawnią podział stanowisk w nowym rządzie, a we wtorek Bundestag wybierze szefową CDU Angelę Merkel po raz trzeci na kanclerza.

Jeśli członkowie SPD odrzucą umowę, Merkel będzie mogła podjąć rozmowy koalicyjne z Zielonymi lub zdecydować się na rząd mniejszościowy. Trzecią opcją są przyspieszone wybory. Istniejąca teoretycznie możliwość utworzenia przez SPD, Zielonych i Lewicę rządu lewicowo-centrowego uważana jest - pomimo arytmetycznej większości - za nieprawdopodobną ze względu na polityczne różnice dzielące te trzy ugrupowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy powstanie nowy rząd w Niemczech? Czasu jest już niewiele. W czwartek kanclerz Angela Merkel wyjeżdża na szczyt w Wilnie, dlatego traktat koalicyjny musi być gotowy do jutra.
Kto będzie rządził w Niemczech? Plebiscyt Jest szansa, że blisko trzy miesiące po wyborach parlamentarnych, nowy rząd będzie mógł wreszcie rozpocząć pracę.
Nowy rząd w Niemczech pod ostrą krytyką _ Wielu Niemców pozna jeszcze ukryte koszty tych dobrodziejstw, być może dopiero w następnych pokoleniach _ - ostrzega komentator.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)