Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Nowy kodeks karny - bat na przestępców

0
Podziel się:

Rząd chce walczyć z przestępczością. Dlatego nowelizacja kodeksu karnego oznacza surowsze kary i brak tolerancji dla recydywy. Ponadto pijani kierowcy stracą auta.

Nowy kodeks karny - bat na przestępców

Wczoraj rząd przyjął zaostrzenie kodeksu karnego. Wśród najważniejszych zmian jest wprowadzenie surowszych kar dla przestępców i podniesienie kar finansowych, a także zakaz stadionowy dla chuliganów.

Ponadto pijani kierowcy stracą auta, a ich zdjęcia trafią do internetu. Zwiększona zostanie odpowiedzialność nieletnich, poszerzono także definicje obrony koniecznej i zastosowanie kar ograniczenia wolności.

Rząd zaproponował kompleksową nowelizację, można nawet mówić, że po zmianach będzie to zupełnie nowy kodeks. W ten sposób PiS zamierza walczyć z przestępczością.

Znacznie zmieni się katalog kar, a także zakres ich wymierzania. I tak przykładowo: za wdarcie się przemocą do mieszkania, pojazdu czy na ogrodzony teren, które obecnie zagrożone jest karą do roku więzienia, po zmianach przestępca będzie mógł "siedzieć" nawet 10 lat. Umyślne spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała, np. poprzez pozbawienie człowieka wzroku, czy słuchu stanie się zbrodnią zagrożoną karą od 3 lat do 15 (obecna sankcja od roku do lat 10).

Wobec recydywistów osób nie będzie można stosować warunkowego zawieszenia wykonania kary. Najniebezpieczniejszym przestępcom ma grozić nie tylko dożywocie, ale faktycznie dożywotnia izolacja, gdyż sąd nie będzie mógł orzec przedterminowego zwolnienia.

Sędziowie będą mogli orzekać kary od 1 miesiąca do 25 lat więzienia. Nie będzie już kary 25 lat pozbawienia wolności jako kary odrębnej. To oznacza, że sąd będzie mógł orzec karę np. 21 czy 23 lat „za kratkami". Za najlżejsze przestępstwa sędzia będzie mógł orzec karę mniejszą niż miesiąc, np. jednego tygodnia. Jak czytamy w projekcie kary takie mają być straszakiem, szokiem dla sprawcy, który często za drobne przewinienia do tej pory otrzymywał wyrok w zawieszeniu.

_ Wzrośnie też dziesięciokrotnie wysokość grzywny. Będzie ona mogła wynosić do 2,7 mln złotych _. Korupcja ma być szczególnie napiętnowana. Przykładowo za przyjęcie lub propozycję wręczenia łapówki powyżej 1 mln złotych (czyli tzw. wielka korupcja) sprawca będzie mógł trafić do więzienia na 15 lat. Taka sama kara ma grozić sprawcy, który zaproponuje taką korzyść - podała „Rzeczpospolita".

Ze względu na to, iż nieletni coraz częściej popełniają przestępstwa, w nowym kodeksie rozszerzono ich odpowiedzialność. Według projektu nieletni, którzy ukończyli 15 lat mają być odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie i najpoważniejsze występki. Ponadto, osoby, które już raz były skazane będą dalej odpowiadać bezwarunkowo. Projekt znosi ograniczenie górnej granicy kary, jaką można wymierzyć nieletniemu, pozostaje jednak możliwość złagodzenia kary. Rozwiązanie to daje większą swobodę w sędziowskim wymiarze kary - czytamy w projekcie.

Rozszerzono znacznie pojęcie obrony koniecznej. W myśl projektu ewentualne przekroczenie granic obrony koniecznej nie będzie stanowiło przestępstwa, co pozwoli na umorzenie sprawy już przez prokuratora. W obecnym stanie prawnym, prokurator musi skierować akt oskarżenia do sądu, a dopiero sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Obrona konieczna we własnym domu uzyska szczególną ochronę. Przekroczenie granic obrony koniecznej wobec przestępcy, który wdarł się do mieszkania pozostanie bezkarne. Oznacza to, że osoba broniąca się przed napadem we własnym domu będzie mogła użyć środków nawet nieadekwatnych do obiektywnego zagrożenia w celu odparcia zamachu. Karze podlegać będą wyłącznie osoby, które rażąco przekroczyły granice obrony koniecznej, np. zastrzeliły napastnika, którym było kilkuletnie dziecko -czytamy w projekcie.
_ __ Ministerstwo Sprawiedliwości ukręciło też bicz na nietrzeźwych kierowców. Pijanym kierującym (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) grozić będzie przepadek samochodu. Jeżeli pojazd nie stanowi własności kierowcy, sąd orzekać będzie przepadek równowartości pojazdu. Ponadto wizerunek pijanych kierowców znajdzie się obowiązkowo w internecie. _ W ślad za rozwiązaniami wielu krajów europejskich, projekt wprowadza instytucję zakazu stadionowego. Zakaz stadionowy może również obejmować zakaz wyjazdów zagranicznych w określonych terminach lub nakaz stawiania się na policji w określonych dniach (np. w dniach rozgrywek piłkarskich). Złamanie zakazu stadionowego będzie przestępstwem. Karane będzie również posiadanie noża czy innego niebezpiecznego narzędzia na terenie stadionu lub w innym miejscu publicznym, w okolicznościach mogących wskazywać na to, że właściciel zamierzał go użyć.

Nowy kodeks wydłuża też możliwość zastosowania kary ograniczenia wolności z roku do 2 lat. W ten sposób rząd ma nadzieję na większe zastosowanie tego rozwiązania w praktyce, szczególnie wobec sprawców małych przestępstw, do tej pory karanych więzieniem.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)