Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy hymn Szwajcarii. Ukłon w stronę ateistów

0
Podziel się

Od lat 70. narastały głosy sugerujące zmianę hymnu, ale pochodziły od pojedynczych osób lub małych grup.

Nowy hymn Szwajcarii. Ukłon w stronę ateistów
(malias/CC/Flickr)
bEqZPSKZ

W styczniu 2014 roku ruszy konkurs na nowy hymn Szwajcarii. Obecnie obowiązujący uważany jest za zbyt staroświecki. Szwajcarzy chcą, by nowy utwór odwoływał się do wartości zawartych w konstytucji, takich jak wolność czy demokracja - informuje BBC.

Tekst obecnego hymnu, Psalmu Szwajcarów, powstał w 1841 roku i zawiera odwołania do Boga, modlitwy, gór i słońca.

_ - Głównym problemem jest tekst _ - powiedział Lucas Niederberger z organizującego konkurs Szwajcarskiego Stowarzyszenia na rzecz Użyteczności Publicznej (SGG). _ - Oficjalny hymn jest psalmem, modlitwą, a my mamy społeczeństwo otwarte, religijnie neutralne. Mamy ateistów, nie mamy jednego Boga, dlatego ten hymn jest problemem _ - dodał.

bEqZPSLb

Od lat 70. narastały głosy sugerujące zmianę hymnu, ale pochodziły od pojedynczych osób lub małych grup.

Konkurs będzie trwał do czerwca 2014 roku. Udział wziąć mogą obywatele Szwajcarii oraz cudzoziemcy tam mieszkający. Główna nagroda to 10 tys. franków szwajcarskich. Zwycięski tekst zostanie zaprezentowany rządowi (Radzie Federalnej) do zaakceptowania.

Nowy hymn powinien odnosić się do wartości zawartych w konstytucji, takich jak demokracja czy solidarność. SGG sugeruje, że preambuła konstytucji może być bazą dla nowego utworu. Mówi ona o dążeniu narodu szwajcarskiego _ do wzmocnienia wolności i demokracji, niepodległości i pokoju, w solidarności i otwarciu na świat _ oraz o _ życiu wspólnie we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu dla różnic _.

W 25-osobowym jury zasiądą przedstawiciele różnych dziedzin - od sportu, poprzez literaturę i muzykę aż po jodłowanie - reprezentujący cztery oficjalne języki Konfederacji Szwajcarskiej: niemiecki, włoski, francuski i retoromański.

bEqZPSLh

Priorytetem jest nowy tekst, ale uczestnicy konkursu mogą też zaproponować własną muzykę. W 2011 sąsiadka Szwajcarii, Austria, zmieniła słowa swojego hymnu z _ Narodu wielkich synów _ na _ Naród wielkich synów i córek _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolizja pociągów pod Lozanną, 44 rannych Rzecznik kantonu Olivier Gaudard powiedział, że jedna osoba musi jeszcze zostać wydobyta z uszkodzonego pociągu
Uciek złodziej z gangu Różowych Panter Wspólnicy staranowali bramę i obezwładnili strażników, strzelając z kałasznikowów.
Odrzucili, choć minister finansów ostrzegała Wielu deputowanych zarzucało USA, że chcą zaszantażować Szwajcarię groźbą procesów i wypchnięcia jej z amerykańskiego rynku finansowego.
bEqZPSLC
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)