Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy skład PKW. Prezydent spotyka się z sędziami

0
Podziel się

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął serię spotkań w sprawie
nowego składu PKW.

Nowy skład PKW. Prezydent spotyka się z sędziami
(PAP/Jacek Turczyk)
bEhyNJQl

Dzisiaj prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął serię spotkań w sprawie nowego składu PKW. O godz. 10 do Belwederu przybył prezes NSA Roman Hauser, planowane są także rozmowy z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, a następnie z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

O wtorkowych spotkaniach poinformował prezydent na poniedziałkowej konferencji prasowej. Jak podkreślił, to prezesi TK, NSA i SN będą decydowali o przyszłym kształcie personalnym PKW.

Ośmiu z dziewięciu sędziów PKW, w tym szef Stefan Jaworski, podało się w ubiegłym tygodniu do dymisji; jeden odszedł, bo skończył 70 lat. Rezygnacje sędziów to pokłosie kłopotów z systemem informatycznym PKW po wyborach samorządowych. Formalnie sędziowie będą pełnić swoje funkcje w PKW do czasu ogłoszenia wyników II tury wyborów samorządowych, która odbędzie się 30 listopada w tych miejscach, gdzie w pierwszym głosowaniu nie udało się wybrać wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta.

bEhyNJQn

Komorowski zaznaczył w poniedziałek, że obecnych członków PKW powoływali wszyscy prezydenci, którzy pełnili urząd po 1989 roku. Zwrócił uwagę, że wnioski o powołanie były kontrasygnowane przez premierów, m.in. Leszka Millera i Jarosława Kaczyńskiego. - _ Nie warto więc drodzy panowie udawać, że kształt personalny PKW, który przeżywa dziś głęboki kryzys, to dzieło krasnoludków plus Komorowskiego. Wszyscy mieli tutaj swój udział w istotnych decyzjach _ - powiedział.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta - trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wskazanych przez prezesa Trybunału, trzech sędziów Sądu Najwyższego, wskazanych przez pierwszego prezesa tego sądu, trzech sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych przez prezesa NSA.

O sytuacji po wyborach samorządowych prezydent rozmawiał już z prezesami TK, NSA i SN w ubiegłym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Afera z liczeniem głosów. SLD podważa... Jak dodał przewodniczący Sojuszu, stosowne wnioski mają być zgłoszone w przyszłym tygodniu, już po zakończeniu wyborów samorządowych
Plaga nieważnych głosów w wyborach W całym kraju, wyborcy oddali prawie 18 procent nieważnych głosów. To o ponad 5 punktów procentowych więcej niż cztery lata temu.
PO ostro o Kaczyńskim. "To jest wprowadzanie białoruskich standardów w polityce" _ - Kontestowanie wyników wyborów przez liderów opozycji służy wyłącznie partyjnym interesom _ - uważa szefowa rządu.
PKW tłumaczy się. "To nie my liczymy głosy" Specjalna grupa ekspertów zbada, na czym polegała awaria systemu liczenia głosów.
PKW zaprzecza: "Nie zapraszaliśmy ich" Sędzia Andrzej Mączyński wyjaśnił, że w dniu, w którym doszło do zajęcia pomieszczeń w PKW przez protestujących, jako członek Komisji miał informację, że budynek będzie zamknięty w związku ze spodziewaną demonstracją.
bEhyNJQO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)