Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy skład PKW. Oto kandydaci powołani przez prezydenta

0
Podziel się

To oni zastąpią sędziów, którzy w atmosferze skandalu podali się do dymisji po ostatnich wyborach.

Nowy skład PKW. Oto kandydaci powołani przez prezydenta
(PAP/Leszek Szymański)
bEgXByVx

Prezydent Bronisław Komorowski na wniosek prezesów TK, SN i NSA uzupełnił w czwartek skład PKW - poinformowała szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

[Aktualizacja 17:54]

W skład Państwowej Komisji Wyborczej powołani zostali w czwartek: sędziowie Sądu Najwyższego - Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz (sędzia w stanie spoczynku, był w poprzednim składzie PKW); sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego - Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.

bEgXByVz

_ - Prezydent na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 4 grudnia postanowieniem z 3 grudnia dokonał uzupełnienia składu PKW _ - powiedziała PAP Trzaska-Wieczorek.

Wiesław Błuś urodził się 19 grudnia 1957 r. w Lublinie. Od 2002 roku jest sędzią w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego.

Krzysztof Strzelczyk urodził się 9 czerwca 1957 r. w Tarnowie. Od 2007 roku jest sędzią w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.

Zbigniew Cieślak urodził się 11 lutego 1954 r. w Warszawie. W listopadzie 2006 r. uchwałą Sejmu został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

bEgXByVF

Wojciech Hermeliński urodził się 29 marca 1949 r. w Warszawie. W październiku 2006 r. uchwałą Sejmu został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Janusz Niemcewicz urodził się 28 lipca 1949 r. w Siemianowicach Śląskich; sędzia w stanie spoczynku. W 2001 roku uchwałą Sejmu został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego; pełnił tę funkcję do 2010 roku. W latach 2006-2010 był wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Arkadiusz Despot-Mładanowicz urodził się 26 lutego 1966 roku; został powołany na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowieniem prezydenta z marca 2010 r.

Wojciech Kręcisz urodził się 23 lutego 1967 roku w Lublinie. Został powołany na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowieniem prezydenta z dnia sierpnia 2013 r.

bEgXByVG

Sylwester Marciniak został powołany na stanowisko sędziego NSA (Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu) postanowieniem prezydenta z marca 1998 r.

Akt powołania w skład Komisji otrzymał także w czwartek Wiesław Kozielewicz, który został powołany 21 listopada. Kozielewicz zastąpił sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.

Jak informuje prezydencka kancelaria, akty powołania nowym członkom PKW wręczył w czwartek w imieniu prezydenta minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.

Po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - niemal cały skład poprzedniej PKW podał się do dymisji po awarii systemu informatycznego w I turze wyborów samorządowych; wskutek awarii pełne wyniki wyborów zostały podane dopiero tydzień po I turze, a część komisji ustalała wyniki ręcznie sumując głosy. Z PKW odeszło ośmiu z dziewięciu sędziów. Jedynym członkiem Komisji pozostawał Kozielewicz.

bEgXByVH

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych były szef PKW Stefan Jaworski mówił, że sędziom PKW jest przykro z powodu kłopotów z systemem informatycznym i powstałych w związku z tym opóźnień. _ Mimo wszystko nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę _ - ocenił. W trakcie II tury wyborów system informatyczny zadziałał.

Kozielewicz zapowiadał, że gdy tylko prezydent uzupełni skład PKW, zostanie wyznaczony termin posiedzenia Komisji, by wybrać przewodniczącego PKW. _ Gdy prezydent powoła te osoby do PKW, to pierwszą moją czynnością, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, będzie wyznaczenie terminu posiedzenia PKW i na tym posiedzeniu PKW musi dokonać czynności wyboru przewodniczącego i jego zastępców. A także podjąć niezwłocznie działania, bo niedługo szykują nam się wybory uzupełniające do Senatu, następnie prezydenckie, następnie parlamentarne _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy decyzja o nowym składzie PKW? - _ Komisja niewątpliwie odpowiada za awarię systemu sumowania głosów _ - przyznaje Bronisław Komorowski.
Szef PiS wie, jak _ utrudnić fałszowanie wyborów _ Zmiany, które PiS proponuje w przepisach wyborczych mają charakter techniczny i można je wprowadzić przed przyszłorocznymi wyborami.
Szef Rady Europejskiej karci Kaczyńskiego Zwrócił uwagę, że oskarżenia lidera opozycji kwestionują w istocie to wszystko, co Polacy zbudowali przez ostatnie 25 lat.
bEgXByWa
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)