Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy marszałek Sejmu. Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatem

0
Podziel się:

Zarząd PO rekomendował w poniedziałek kandydaturę rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która ma zastąpić Radosława Sikorskiego.

Nowy marszałek Sejmu. Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatem
(Platforma Obywatelska RP/wikimedia (CC BY-SA 2.0))
bFeWKGPV

Zarząd PO rekomendował w poniedziałek wieczorem kandydaturę rzeczniczki rządu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na nowego marszałka Sejmu. Zarząd zaakceptował ponadto propozycję, by europoseł Jarosław Wałęsa został szefem think tanku PO, Instytutu Obywatelskiego.

O decyzjach tych poinformowało w poniedziałek wieczorem Biuro Krajowe PO. "Na dzisiejszym posiedzeniu Zarządu krajowego PO RP przewodnicząca Ewa Kopacz przedstawiła propozycję kandydatury pani poseł Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na funkcję marszałka Sejmu RP. Przewodnicząca PO zaproponowała również Zarządowi PO RP kandydaturę posła do Parlamentu Europejskiego Jarosława Wałęsy na stanowisko dyrektora Instytutu Obywatelskiego. Obie rekomendacje zostały przyjęte przez Zarząd krajowy PO RP" - napisano w komunikacie Biura Krajowego Platformy.

Wałęsa powiedział w poniedziałek, że chciałby zebrać grupę ekspertów, która będzie pracowała nad programem Platformy w najbliższych latach. - Chcę zorganizować pracę w ten sposób, żeby ten Instytut był bardziej widoczny i imprezy, szkolenia, analizy IO były jak najbardziej pokazywane, żeby ten dorobek był dzielony i przekazywany dalej, tak, żeby Instytut nie był tylko doradczym Instytutem, który w zasadzie nie istnieje. Tutaj jest wiele do zrobienia - powiedział Wałęsa, zaznaczając, że nie zamierza składać mandatu europosła.

bFeWKGPX

Program PO na jesienne wybory parlamentarne jest już gotowy i jego zarys ma zostać zaprezentowany na konwencji w najbliższą sobotę. Nad programem pracował w ostatnich miesiącach m.in. Instytut Obywatelski. Nowy szef IO nie widzi potrzeby dokonywania w nim żadnych korekt. - Chodzi o perspektywiczne, strategiczne spojrzenie na system polityczny, gospodarczy w Polsce, na cele, które chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości w naszym kraju - zaznaczył Wałęsa.

Wychodzący z poniedziałkowego posiedzenia członkowie zarządu PO oszczędnie relacjonowali jego przebieg. - Ogólnie żeśmy mówili na temat koncepcji konwencji, wyborów, na temat tego, że w sierpniu nikt nie ma wakacji. To było takie organizacyjne spotkanie - powiedziała dziennikarzom wiceszefowa Platformy, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Rozmawialiśmy o sprawach organizacyjnych - dzisiaj regiony dostały informację, abyśmy się przygotowali do udziału w sobotniej konwencji, ale nie rozmawialiśmy o żadnych szczegółach - powiedziała z kolei liderka świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Jest program, nie ma szefa sztabu

Wciąż nie ma decyzji, kto pokieruje kampanią wyborczą PO przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - Będzie szef sztabu, ale kiedy i kto nim będzie - tego pani premier nam jeszcze nie powiedziała - mówiła prezydent stolicy.

bFeWKGQd

Wcześniej w poniedziałek Kopacz zaprezentowała nazwiska kandydatów na nowych ministrów w swoim rządzie. Prof. Marian Zembala, poseł PO Andrzej Czerwiński i b. wioślarz Adam Korol będą nowymi szefami resortów: zdrowia, skarbu i sportu. Zastąpią odwołanych w poniedziałek wieczorem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego: Bartosza Arłukowicza, Włodzimierza Karpińskiego i Andrzeja Biernata.

Szefowa rządu poinformowała też, że Marek Biernacki zostanie sekretarzem stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych (w miejsce Jacka Cichockiego) Anna Nemś - wiceministrem gospodarki (zamiast Tomasza Tomczykiewicza) oraz Dorota Niedziela - wiceministrem środowiska (zastąpi Stanisława Gawłowskiego).

Kidawa-Błońska ma na funkcji marszałka Sejmu zastąpić Radosława Sikorskiego. Powołanie nowego marszałka ma nastąpić na posiedzeniu Sejmu, w dniach 23-25 czerwca. Instytutem Obywatelskim do ubiegłej środy kierował b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

bFeWKGQe

Wszystkie przeprowadzone przez Kopacz zmiany mają związek z ubiegłotygodniową publikacją w internecie materiałów ze śledztwa ws. tzw. afery taśmowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspert pochlebnie o zmianach w rządzie Kluczem doboru kandydatów na nowych ministrów był ich profesjonalizm - uważa dr hab. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW.
Marszałek Sejmu do zmiany? "Chytra intryga PiS" Jest kandydatura członka PSL.
Wiemy jaka przyszłość czeka Sikorskiego - _ To jest awans _- powiedziała Ewa Kopacz. Sejm zagłosuje w środę.
bFeWKGQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)