Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy marszałek Sejmu. Jutro poznamy nazwisko

0
Podziel się:

Po rezygnacji Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka, zastąpił go najstarszy wiekiem wicemarszałek Jerzy Wenderlich.

Radosław Sikorski wsiada do limuzyny i żegna się z laską marszałkowską. </br>Warszawa, 23 czerwca
Radosław Sikorski wsiada do limuzyny i żegna się z laską marszałkowską. </br>Warszawa, 23 czerwca (PAP/Tomasz Gzell)
bFghcped

Marszałek-senior Jerzy Wenderlich poinformował, że w czwartek odbędzie się wybór nowego przewodniczącego Sejmu. Kandydatów kluby mogą zgłaszać do wieczora. Polityk SLD podkreślił, że udało się wprowadzić do planu obrad trwającego posiedzenia Sejmu kilkanaście dodatkowych punktów.

Po rezygnacji Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka, zastąpił go najstarszy wiekiem wicemarszałek Jerzy Wenderlich. Radosław Sikorski złożył we wtorek rezygnację z funkcji marszałka Sejmu, na jego miejsce PO chce wystawić kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, SLD - Jerzego Wenderlicha. PSL poprze kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na marszałka Sejmu. Takie ustalenia zapadły podczas wczorajszego spotkania koalicyjnego, o których poinformował dziennikarzy wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak. Tym samym kończy się dyskusja na temat kandydatury posła PSL-u Józefa Zycha. Z kolei Prawo i Sprawiedliwośc nie chce, by wybór Sikorskiego odbywał się na tym posiedzeniu Sejmu.

Sikorski złożył pisemną rezygnację na wtorkowym porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu. - Jak państwo wiedzą, złożyłem rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Serdecznie dziękuję za współpracę. Do zobaczenia - powiedział dziennikarzom Sikorski. Nie chciał odpowiadać na żadne pytania dziennikarzy.

bFghcpef

Zgodnie z regulaminem Sejmu, po rezygnacji Sikorskiego to Wenderlich - jako najstarszy wiekiem wicemarszałek Sejmu - przejął obowiązki marszałka.

Kandydatką PO na stanowisko marszałka Sejmu jest obecna rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Klub SLD zaproponował z kolei kandydaturę Wenderlicha. Rzecznik SLD Dariusz Joński argumentował w porannej rozmowie z dziennikarzami, że Wenderlich to doświadczony polityk, który jest posłem od sześciu kadencji, a dwie ostatnie był wicemarszałkiem Izby.

Na późniejszej konferencji prasowej Joński przekonywał, że marszałek izby powinien być prawdziwym mężem stanu. - Wenderlich niewątpliwie spełnia ten wymóg, jest wieloletnim parlamentarzystą, od dwóch kadencji jest wicemarszałkiem izby, po drugie zależy nam na zmianie wizerunku polskiego parlamentu - podkreślił. Jak ocenił, Wenderlich - w przeciwieństwie do Radosława Sikorskiego - nie jest butny i arogancki.

Joński zapowiedział, że SLD w najbliższym czasie będzie prowadził konsultacje z innymi klubami w sprawie poparcia dla kandydatury Wenderlicha. Rzecznik powiedział też, że nowy marszałek Sejmu powinien wprowadzić do porządku obrad projekty społeczne, przygotowane przez opozycję. Jak wyliczał, chodzi o projekty w sprawie m.in: zmian dotyczących wieku emerytalnego czy likwidacji umów śmieciowych.

bFghcpel

Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Zgodnie z konstytucją, Sejm wybiera ze swojego grona marszałka i wicemarszałków. Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. Z kolei regulamin izby stanowi, że izba odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Decyzja Radosława Sikorskiego o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu ma związek z ujawnieniem akt śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

Zobacz materiał wideo o odwołaniach w rządzie PO-PSL

Czytaj więcej w Money.pl
SLD nie poprze koalicji. "Rząd w kryzysie" - _ Nas nie interesuje kto jest starą komuszką, czy kto jest wstrętną babą, czy kto jest skurwielem, czy gdzie jest szambo _ - mówi Leszek Miller.
Marszałek Sejmu do zmiany? "Chytra intryga PiS" Jest kandydatura członka PSL.
Balcerowicz: Bez kapitalizmu nie ma demokracji Według profesora Polska na tle innych krajów w latach 1989-2013 poradziła sobie bardzo dobrze.
bFghcpeG
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)