Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy dowód wyrobimy w dowolnym urzędzie gminy. Zobacz, co się zmienia

0
Podziel się:

Z nowego wzoru dokumentu zniknie kilka informacji.

Nowy dowód wyrobimy w dowolnym urzędzie gminy. Zobacz, co się zmienia
(PAP/Jacek Turczyk)

Od marca nowy dowód osobisty będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Z nowego wzoru dokumentu zniknie kilka informacji, między innymi o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu. Nie będzie także podpisu posiadacza.

Po 1 marca nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dowodów; zachowają one ważność do upływu określonych w nich terminów. Każdy, kto złoży wniosek o wydanie dowodu, otrzyma go - tak jak dotąd - bezpłatnie. Dokument będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat.

Nowością i znacznym ułatwieniem będzie możliwość wyrobienia dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy w kraju (lub drogą elektroniczną), niezależnie gdzie jesteśmy zameldowani. Wniosek będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

Nowy dokument tożsamości będzie miał inny wzór. Pojawią się na nim też nowe zabezpieczenia, m.in. mikrodruki i specjalne farby. Jak zapewnia MSW, dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Format i wymiary pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie. Nie będzie za to informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Z dowodu zniknie również adres zameldowania.

Dzięki temu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać tego dokumentu. Z danych MSW wynika, że do tej pory ok. 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego właśnie z powodu zmiany adresu zameldowania.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

_ - Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich umieszczenie w dowodzie osobistym nie jest konieczne. Adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu prowadzenia wielu formalności urzędowych. Sprawy związane z dowodami osobistymi załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju _ - mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Podkreśla, że brak informacji o adresie zameldowania w nowych dowodach nie będzie miał wpływu np. na kwestię ustalania tożsamości wyborcy (10 maja odbędą się wybory prezydenckie, na jesieni - parlamentarne). _ _

_ - Zgodnie z przepisami wyborca przed przystąpieniem do głosowania, okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości _ - przypomina Woźniak.

Rzeczniczka MSW podkreśla, że w nowym dowodzie osobistym nadal pozostanie numer ewidencyjny PESEL. - _ Obwodowa komisja wyborcza, będzie mogła porównać go z tym, który znajduje się w spisie wyborców, co pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek. Już teraz ustalenie tożsamości wyborcy mogło nastąpić po okazaniu np. paszportu, w którym nie ma informacji o adresie zameldowania _ - mówi Woźniak.

MSW zapewnia, że brak w dowodzie informacji o adresie zameldowania nie spowoduje żadnych utrudnień także np. na poczcie, w banku czy u notariusza. By odebrać przesyłkę, wystarczy potwierdzenie dokumentem tożsamości; w banku czy u notariusza informacją o naszym miejscu zamieszkania jest natomiast złożone przez nas oświadczenie.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała ponad 27 tys. plakatów informujących o nowych dokumentach. Plakaty trafiły do urzędów gmin, komend i komisariatów policji oraz placówek pocztowych w całym kraju. Na plakatach oprócz wzoru nowego dowodu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące m.in. nowej fotografii, usunięcia niektórych danych oraz możliwości złożenia wniosku w dowolnej gminie.

W zeszłym roku Centrum Personalizacji Dokumentów MSW wytworzyło ponad 4,6 mln dowodów osobistych. Średni czas oczekiwania na personalizację dowodu osobistego wyniósł pięć dni.

W niedzielę wchodzi w życie nowela ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Kto musi wymienić dowód?

Wymiana dowodu nie jest konieczna, dopóki nasz obecny dokument jest ważny. Problem w tym, że ważność zachowają też dokumenty wydane bezterminowo. Nie będzie więc konieczności ich wymiany, a stare problemy wciąż nie zostaną rozwiązane.

MSW przypomina jednak, że dowody osobiste wydawane są bez konieczności uiszczenia jakichkolwiek opłat, dlatego warto skorzystać z okazji i wymienić dokument. Zachętą może być też to, że sami zdecydujemy, czy chcemy złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego tradycyjnie (w urzędzie gminy) czy online. Sami wybierzemy również urząd, w którym zechcemy wyrobić nowy dowód.

Zgodnie z ustawą z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, wymiana dowodu osobistego nastąpić może tylko po spełnieniu jednej z ustawowych przesłanek. Należą do nich:

  • upływ terminu ważności dowodu osobistego;
  • zmiana danych zawartych w dowodzie osobistym;
  • zmiana wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza;
  • utrata/ uszkodzenie dokumentu (w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza);
  • przekazanie do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.
Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w urzędach. Będzie szybciej i sprawniej 1 marca rusza System Rejestrów Państwowych. Nowy system informatyczny połączy kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania państwa rejestry. Co to dla nas oznacza?
Brak dowodu? Zobacz co musisz zrobić Niezgłoszenie utraty dokumentu tożsamości może się wiązać z poważnymi konsekwencjami, głównie finansowymi.
Podróż z dzieckiem? Bez tego nie pojedziesz Zobacz, co musisz zdobyć i jakich dokumentów potrzebujesz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)