Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konflikt na ukrainie
15.10.2014 15:55

Noworosja ma poparcie Kremla. Moskwa gwarantem porozumienia w regionie?

Rosja może podjąć się roli gwaranta porozumień między pospolitym ruszeniem na wschodzie Ukrainy i Kijowem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Staff Sgt. D. Myles Cullen/public domain/defenselink.mil)

Szef Administracji Prezydenta Rosji Siergiej Iwanow (na zdj.) oświadczył, że Moskwa może podjąć się roli gwaranta porozumień między pospolitym ruszeniem na wschodzie Ukrainy i Kijowem.

Iwanow powiedział to w wywiadzie dla wielkonakładowej _ Komsomolskiej Prawdy _, uważanej za tubę prezydenta FR Władimira Putina.

Określenie Noworosja stosowane jest w Rosji w odniesieniu do _ konfederacji _ Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy wsparciu Moskwy. Putin po raz pierwszy publicznie nazwał tę część Ukrainy Noworosją 17 kwietnia, wkrótce po aneksji Krymu.

W Imperium Rosyjskim termin Noworosja był stosowany na określenie przyłączonych do Rosji w XVIII wieku, po wojnach z Turcją, ziem na północ od Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Utworzono z nich Gubernię Noworosyjską, która istniała za czasów Katarzyny II w latach 1764-1775 oraz Pawła I - od 1796 do 1802 roku. Ówczesna Noworosja obejmowała m.in. część dzisiejszej Ukrainy - obwody: doniecki, dniepropietrowski, zaporoski, mikołajowski, chersoński i odeski.

Natomiast _ pospolitym ruszeniem _ w Rosji nazywani są rebelianci w ukraińskim Donbasie. Szef kremlowskiej Administracji nie wykluczył, że działania wojenne w Donbasie mogą zostać wznowione. - _ Liczę na zdrowy rozsądek władz w Kijowie. Jeśli osiągnięte zostanie ostateczne porozumienie, to Rosja może podjąć się roli gwaranta _ - zadeklarował Iwanow.

Ten bliski współpracownik prezydenta Rosji zauważył zarazem, że obecnie Moskwa może jedynie _ sprzyjać osiągnięciu porozumienia, co też czyni _. _ Mam na myśli przede wszystkim plan Putina, który pozwolił zatrzymać wojnę. Wkład Rosji jest oczywisty; i Putina, i rosyjskiego MSZ. W takich ramach dopuszczam poparcie dla Noworosji _ - powiedział.

Iwanow potwierdził, że w szeregach rebeliantów walczą ochotnicy z Rosji. _ Nigdy tego nie negowaliśmy. Ochotnicy są wszędzie _ - podkreślił, przywołując przykład Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie i Czeczenii.

_ Podczas wydarzeń czeczeńskich, a byłem wówczas ministrem obrony, nasz specnaz unicestwił na terytorium Republiki Czeczeńskiej przedstawicieli 52 państw. Jest to udowodnione, gdyż przy trupach były paszporty. Paszporty te przekazałem później swoim kolegom - ministrom obrony Niemiec i Wielkiej Brytanii _ - oświadczył szef Administracji Prezydenta FR.

Iwanow oznajmił również, że w czasie konfliktu w Donbasie doszło do ludobójstwa i czystek etnicznych. _ Jeśli mieszkańcy Donbasu nie chcą żyć w warunkach, jakie stworzyły władze w Kijowie - chcą rozmawiać po rosyjsku, w ojczystym języku, a nie po ukraińsku - to jak można ich do tego zmuszać siłą? To ludobójstwo i czystki etniczne. Takie fakty miały miejsce. To, że dzisiaj w Donbasie znajdują zbiorowe mogiły zamęczonych cywilów, jest tego dobitnym dowodem _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Siły ukraińskiej operacji antyterrorystycznej okrążają Donieck Trwa kolejny etap prób wyparcia prorosyjskich separatystów. Od początku walk zginęło już 568 ukraińskich żołnierzy.
112 ukraińskich żołnierzy w zasadzce. Są zabici i ranni Wczoraj w rejonie szosy łączącej Ługańsk i Artiomowsk trwały regularne starcia między ukraińskimi oddziałami a prorosyjskimi separatystami.
Ukraina zmaga się z dezercją. Wojsko tłumaczy Prokuratura Wojskowa wszczęła 222 postępowania karne. Razem obejmuje to ponad 3 tysiące żołnierzy.
Tagi: konflikt na ukrainie, noworosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz