Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowicka ponownie złożyła projekt dotyczący edukacji seksualnej

0
Podziel się:

Projekt wicemarszałek Sejmu zakłada wprowadzenie do szkół przedmiotu
wiedza o seksualności człowieka.

Nowicka ponownie złożyła projekt dotyczący edukacji seksualnej
(Reporter)

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka powiedziała, że ponownie złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie edukacji seksualnej. Zakłada wprowadzenie do szkół przedmiotu _ wiedza o seksualności człowieka _.

Pierwszy raz Nowicka złożyła ten projekt w Sejmie w listopadzie zeszłego roku, gdy była jeszcze posłanką klubu Ruchu Palikota. Wycofała go jednak po usunięciu jej z tego klubu w połowie lutego.

_ - Musiałam go wycofać, ponieważ nie wiadomo, co by się miało stać z projektem, który ja składałam jako przedstawicielka klubu, w którym już nie jestem _ - powiedziała Nowicka.

Według niej pod projektem, złożonym ponownie, podpisali się posłowie SLD oraz dwoje posłów Ruchu Palikota: Robert Biedroń i Anna Grodzka. Projekt ustawy może być złożony w Sejmie, jeśli podpisze się pod nim co najmniej 15 posłów, popierających taką inicjatywę.

Projekt Nowickiej zakłada zmiany w ustawach: o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o systemie oświaty. Zakłada wprowadzenie do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych obowiązkowego przedmiotu _ wiedza o seksualności człowieka _.

Uczniowie na lekcjach mieliby czerpać wiedzę m.in. na temat seksualności człowieka, tożsamości seksualnej, dojrzewania, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, odpowiedzialnego, świadomego rodzicielstwa (macierzyństwa i ojcostwa), w tym postępowania z noworodkami i niemowlętami oraz wychowywania dzieci, ochrony przed przemocą seksualną, a także metod zapobiegania ciąży, sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

W ubiegłym tygodniu Ruch Palikota złożył w Sejmie inny projekt dotyczący edukacji seksualnej; jest to projekt noweli ustawy o systemie oświaty, przygotowany przez posłankę Halinę Szymiec-Raczyńską.

Propozycja Ruchu zakłada, że szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne będą organizowały naukę przedmiotu _ edukacja seksualna _ w wymiarze nie mniejszym niż jedna godzina lekcyjna tygodniowo od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Zgodnie z projektem RP, przedmiot miałby obejmować m.in. informacje na temat kształtowania wolnych od przemocy, partnerskich relacji w związkach, równości płci w społeczeństwie, mechanizmów i przejawów oraz metod przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej, a także na temat świadomego rodzicielstwa oraz sposobów zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)