Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
joanna mucha
12.11.2010 08:13

Nowelizacja ustawy o zwierzętach - zakaz strzelania do psów

Projekt zakłada zakaz zabijania zwierząt poza określonymi sytuacjami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(juanstermonster/CC/Flickr)

*Koniec z kocimi skórkami i psim smalcem - jeszcze w listopadzie do Sejmu trafi projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt, która zakaże ich zabijania, poza jasno wskazanymi wyjątkami. Projekt zakazuje myśliwym strzelania do psów, wprowadza też zakaz prowadzenia schronisk dla zysku. *

- _ Projekt nie został jeszcze złożony w Sejmie. Zbieramy pod nim podpisy, mamy ich już kilkadziesiąt, ale chcemy, aby pod ustawą podpisało się jak najwięcej posłów wszystkich opcji. To absolutnie apolityczna inicjatywa. Myślę, że w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu (23-26 listopada) projekt trafi do laski marszałkowskiej _ - mówi Joanna Mucha (PO), przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, który pracował nad projektem.

Nowela wprowadza przede wszystkim zakaz zabijania zwierząt, poza wyliczonymi w projekcie wyjątkami. - _ Do tej pory nie był karany choćby dość powszechny proceder wytapiania tłuszczu z psów czy pozyskiwania skórek kocich. W nowej ustawie zapisujemy jednoznacznie, że jest to zabronione prawem i podlega karze _ - tłumaczy Mucha. W projekcie zapisano, że zakazane jest zabijanie zwierząt za wyjątkiem m.in. uboju zwierząt gospodarczych, połowu ryb, czy poważnego zagrożenia sanitarnego ludzi lub innych zwierząt.

Druga duża zmiana to zakaz handlu psami i kotami poza miejscami ich chowu czy hodowli (pod karą aresztu lub grzywny). - _ Psami i kotami handluje się teraz na różnego rodzaju targowiskach - ten handel będzie zabroniony _ - zapowiada Mucha.

W ustawie znalazł się zapis, który zabrania prowadzenia schronisk dla zysku. - _ Środowiska związane z organizacjami prozwierzęcymi stale wysuwały postulaty domagając się, aby schroniska były tworzone tylko przez organizacje prozwierzęce lub samorządy. My chcemy przeciwdziałać robieniu biznesu na zwierzętach, ale jednocześnie nie chcemy wylewać dziecka z kąpielą. Znam wiele schronisk, które są prowadzone przez firmy i stowarzyszenia w bardzo prawidłowy sposób. Ustawa umożliwi im dalsze funkcjonowanie _ - tłumaczy Mucha.

Nowa ustawa zakazuje myśliwym strzelania do psów. Zgodnie z obowiązującym prawem można strzelać do psów czy kotów przebywających bez dozoru człowieka na terenie obwodów łowieckich, w odległości większej niż 200 metrów od zabudowań mieszkalnych.

- _ Chcemy ukrócić proceder strzelania do psów. Było wiele sytuacji, kiedy psy wyprowadzane na spacer zostały zastrzelone przez myśliwych. Kiedy pies znajdzie się w obwodzie łowieckim, myśliwy - jeśli uzna, że taka jest potrzeba - będzie mógł go odłowić i odstawić do schroniska. Ale nie będzie można do niego strzelać _ - mówi Mucha.

Posłanka dodaje, że środowiska łowieckie zgłaszają postulat, aby zezwolić na odstrzał zdziczałego psa, jeśli jest on w trakcie polowania na zwierzynę łowną. - _ Być może skłonimy się ku takiemu zapisowi. Musimy ważyć argumenty, bo będziemy mieli do czynienia albo z zabiciem psa, albo sarny _ - tłumaczy.

Ustawa zabrania odławiania psów, jeśli nie ma dla nich miejsca w schronisku. Nakłada też na gminy obowiązek corocznego opracowywania programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi, obejmujących m.in. zapewnienie im miejsca w schronisku, sezonowe dokarmianie, poszukiwanie dla nich właścicieli, a także sterylizację lub kastrację.

Usypianie zwierząt w schroniskach będzie możliwe tylko na podstawie orzeczenia lekarza weterynarii. - _ Nie będzie można uśmiercić psa, czy kota, dlatego, że ma się takie widzimisię _ - mówi Mucha.

Nowa ustawa o ochronie zwierząt miałaby wejść w życie na początku 2011 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t86740.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;legislacyjna;ma;byc;pokazem;sprawnosci,3,0,660483.html) Ofensywa legislacyjna ma być "pokazem sprawności" Politycy Platformy liczą, że przy dużej liczbie głosowań nie będzie tyle emocji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t86740.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poslowie;po;wakacjach;ruszy;ofensywa;legislacyjna;po,43,0,679467.html) Posłowie po wakacjach, ruszy ofensywa legislacyjna PO? Jutro wysłuchają oni sprawozdania sejmowej komisji hazardowej. Poza tym zajmą się projektami ustawy żłobkowej i o opiece zastępczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/urzednicy;nie;beda;juz;wydawac;zaswiadczen;o;niekaralnosci,146,0,694162.html) Urzędnicy nie będą już wydawać zaświadczeń o niekaralności To jedno z założeń jesiennej ofensywy rządu Donalda Tuska.
Tagi: joanna mucha, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz