Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim podpisana

0
Podziel się:

Zmiany dostosowują polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do prawa UE.

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim podpisana
(Reporter)

Zmiany dostosowują polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do prawa UE - podano na internetowej stronie prezydenta.

Znowelizowana 14 wrześnie br. ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę UE z 2011 r., która precyzuje przepisy unijne dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich.

Jednolity sposób obliczania umożliwia konsumentom porównanie ofert kredytowych z różnych państw członkowskich. Chodzi o to, aby kredytodawcy podawali informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania w oparciu o ujednolicony model.

Przykładowo, gdy na podstawie umowy o kredyt nie można ustalić terminu lub kwoty płatności, do której zobowiązany jest konsument, zakłada się, że płatności dokonano zgodnie z terminami i warunkami wymaganymi przez kredytodawcę. Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym jeżeli umowa o kredyt daje konsumentowi swobodę dokonywania wypłat, przyjmuje się, że całkowita kwota kredytu została wypłacona od razu i w całości. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie liczba mieszkań. To zła wiadomość! Dużo gotowych budynków, trudniej o kredyty. Przez to deweloperzy kombinują. Co z tego wyniknie?
PSL chce dużych zmian w polskich finansach Politycy PSL zapisali swoje propozycje w projekcie nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o kredycie konsumenckim.
Będzie łatwiej o kredyt. KNF wprowadza... Banki mają mieć prawo do faworyzowania klientów. Przewodniczący KNF ujawnia, ile teraz będzie można dostać pieniędzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)