Notowania

kredyt konsumencki
23.10.2012 21:34

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim podpisana

Zmiany dostosowują polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do prawa UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Zmiany dostosowują polskie przepisy dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich do prawa UE - podano na internetowej stronie prezydenta.

Znowelizowana 14 wrześnie br. ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę UE z 2011 r., która precyzuje przepisy unijne dotyczące obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów konsumenckich.

Jednolity sposób obliczania umożliwia konsumentom porównanie ofert kredytowych z różnych państw członkowskich. Chodzi o to, aby kredytodawcy podawali informację o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania w oparciu o ujednolicony model.

Przykładowo, gdy na podstawie umowy o kredyt nie można ustalić terminu lub kwoty płatności, do której zobowiązany jest konsument, zakłada się, że płatności dokonano zgodnie z terminami i warunkami wymaganymi przez kredytodawcę. Wprowadzono też zapis, zgodnie z którym jeżeli umowa o kredyt daje konsumentowi swobodę dokonywania wypłat, przyjmuje się, że całkowita kwota kredytu została wypłacona od razu i w całości. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Rośnie liczba mieszkań. To zła wiadomość! Dużo gotowych budynków, trudniej o kredyty. Przez to deweloperzy kombinują. Co z tego wyniknie?
PSL chce dużych zmian w polskich finansach Politycy PSL zapisali swoje propozycje w projekcie nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o kredycie konsumenckim.
Będzie łatwiej o kredyt. KNF wprowadza... Banki mają mieć prawo do faworyzowania klientów. Przewodniczący KNF ujawnia, ile teraz będzie można dostać pieniędzy.
Tagi: kredyt konsumencki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz